Василівська громада
Одеська область, Болградський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ В РЕГІОНІ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ЗАБОРГОВАНОСТІ З ЇЇ ВИПЛАТИ – НА КОНТРОЛІ КЕРІВНИЦТВА ОДЕСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Дата: 23.02.2022 10:22
Кількість переглядів: 184

Фото без опису

Новини    Пресс служба

Важливим питанням порядку денного чергового засідання колегії Одеської облдержадміністрації, яке у режимі онлайн провів голова ОДА Сергій Гриневецький, стало обговорення поточного стану погашення заборгованості з виплати заробітної плати на підприємствах області, підвищення її рівня та легалізації зайнятості населення у територіальних громадах регіону.

Фото без опису

«За даними Державної служби статистики середня заробітна плата штатних працівників в Україні у грудні 2021-го року зросла до 17453 грн, в Одеській області – до 15379 грн. Збільшення рівня середньої заробітної плати відбулось за рахунок таких галузей: державне управління й оборона; промисловість; постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря; інформація та телекомунікації; професійна, наукова та технічна діяльність; освіта. Протягом січня – грудня 2021-го року за рівнем середньомісячної заробітної плати штатних працівників серед регіонів України Одеська область займала 11 – 12-те місця. За рівнем середньомісячної заробітної плати у галузях транспорту, фінансової та страхової діяльності, інформації та телекомунікацій, мистецтва і спорту Одеська область знаходиться у лідерах серед регіонів України, займаючи 4 – 6-те місця. При цьому у галузях державного управління, охорони здоров’я, тимчасового розміщування харчування, промисловості, освіти, оптової та роздрібної торгівлі за результатами 2021-го року область займала 12 – 16 місця; найгірша ситуація спостерігається у галузі будівництва – 20-те місце», – сказав директор Департаменту економічної політики та стратегічного планування ОДА Дмитро Радулов.

Фото без опису

За офіційними статистичним даними станом на 1 січня 2022 року чисельність населення працездатного віку (15 – 59 років) в Одеській області становила 1029,2 тис. осіб, загальна кількість працюючих – 810,7 тис. осіб, кількість пенсіонерів – 569,3 тис. осіб. На разі спостерігаються декілька основних тенденцій: зменшення кількості пенсіонерів у зв’язку із змінами пенсійного законодавства та збільшенням пенсійного віку; зменшення середньооблікової чисельності штатних працівників в еквіваленті повної зайнятості; збільшення кількості офіційно працевлаштованих, включаючи легалізацію працівників, які оформлені на 0,5% та 0,25% ставки.

«Поточна ситуація щодо рівня середньомісячної заробітної плати по районах Одеської області характеризується таким чином: 11673 – 12862 грн в Одеському, 9426 – 10885 грн в Роздільнянському, 8694 – 10545 грн в Подільському, 9041 – 10236 грн в Березівському, 8865 – 10449 грн в Б.-Дністровському, 8619 – 9712 грн в Ізмаїльському, 8461 – 9616 грн в Болградському. Слід зазначити, що найбільший зріст цих показників протягом ІV-го кварталу 2021 р. було зафіксовано у Подільському районі (21%), найменший – в Одеському районі (10%). Позитивна динаміка рівня середньомісячної заробітної плати протягом зазначеного періоду спостерігається у 86-ти територіальних громадах Одещини, негативні тенденції щодо її зменшення – у Бородінській селищній (на 6,6% до 9075 грн) та Великоплосківській (на 9% до 11773 грн), Старокозацькій (на 8,7% до 9422 грн), Петропавлівській (на 5,7% до 7353 грн), Стрюківській (на 3,5% до 8931 грн) територіальних громадах» – повідомив Дмитро Радулов.

За показниками 2021 року в Одеській області рівень середньомісячної заробітної плати понад 12 000 грн зафіксовано у Чорноморській та Южненській міських, Визирській та Усатівській сільських територіальних громадах (Одеський район);  від 10 000 до 12 000 грн – у 27 територіальних громадах; від 9 000 до 10 000 грн – у 34 територіальних громадах; менше 9 000 грн – у 26 територіальних громадах (Кодимська міська, Савранська селищна та Піщанська сільська в Подільському районі; Лиманська та Цебриківська селищні в Роздільнянському районі; Ширяївська селищна та Курісовська, Стрюківська сільські в Березівському районі; Великодолинська селищна та Великодальницька, Вигодянська сільські в Одеському районі; Сергіївська селищна та Кулевчанська, Лиманська, Петропавлівська, Старокозацька, Тузлівська сільські в Білгород-Дністровському районі; Бородінська селищна та Василівська, Городненська, Кубейська, Павлівська, Теплицька сільські в Болградському районі; Вилківська та Кілійська міські, Суворовська селищна в Ізмаїльському районі). При цьому відповідна частка штатних працівників на підприємствах, в організаціях та установах області за рівнем заробітної плати становить: до 7 000 грн – 24,2%, від 7 000 до 10 000 грн – 18,5%, понад 10 000 грн – 57,3%.

«Нашим Департаментом у 2021-му році проведено об’ємну роботу щодо розрахунку рівня середньої заробітної плати у розрізі громад, результати якої щоквартально надсилаються до районних державних адміністрацій та керівництва територіальних громад. На жаль, як засвідчує практика, чимало роботодавців ігнорують гарантований рівень мінімальної заробітної плати і змушують найманих робітників працювати на невелику зарплату, а часом зовсім не декларуючи оплату їхньої праці. Бажаючи уникнути зайвих, на їхню думку, витрат, видають працівникам зарплату в «конвертах». Існує декілька основних схем якими користуються недобросовісні роботодавці, зокрема, оплата праці за рахунок «чорного кешу» (практикується переважно у сільському господарстві, будівництві, торгівлі), використання псевдо-ФОП 3-ї групи для отримання готівки, робота через конвертаційні центри тощо», – наголосив директор Департаменту економічної політики та стратегічного планування ОДА, акцентуючи на актуальному проблемному питанні «детінізації» заробітної плати» – зазначив директор Департаменту економічної політики та стратегічного планування Одеської ОДА.

Фото без опису

Окремо Дмитро Радулов звернув увагу до проблеми заборгованості з виплати заробітної плати, загальна сума якої станом на 01.02.2022 р. становить 55,5 млн грн. На разі в регіоні 26 підприємств-боржників (6 – державної форми власності, 12 – недержавної, 8 – комунальні підприємства). Найбільша частка зазначеної суми заборгованості з виплати заробітної плати (56,5%) припадає на державні підприємства – ДП «Білгород-Дністровський МТП», ДП «Ренійський МТП», ДП ВШ «Устьдунайводшлях».

«Органам місцевого самоврядування необхідно мати широкий перелік джерел та інструментів наповнення місцевих бюджетів, до яких зокрема, належить нещодавно законодавчо затверджена норма сплати мінімального податкового зобов’язання (тобто певна сума обов’язкових податків, що повинні бути сплачені з гектара землі). Тому місцевим керівникам варто проводити консультації зі своїми сільгоспвиробниками, розраховувати мінімальне податкове зобов’язання і планувати доходи своїх територіальних громад, оскільки більшу частину (60%) коштів, зібраних перш за все, у вигляді ПДФО та отриманого від виплаченої заробітної плати офіційно працевлаштованих осіб, отримує бюджет громади, і тільки потім – обласний (15%) та державний (25%). Зі свого боку, керівники профільних структурних підрозділів обласної державної адміністрації мають продовжити роботу щодо забезпечення подальшого погашення заборгованості з виплати заробітної плати на підприємствах, в установах та організаціях області», – відзначив директор Департаменту економічної політики та стратегічного планування ОДА Дмитро Радулов.

Фото без опису

За результатами обговорення, голова обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький рекомендував територіальним громадам області, в рамках роботи комісій з питань легалізації заробітної плати та зайнятості населення, опрацювати підприємства в яких рівень заробітної плати нижчий мінімального і середнього по Одеській області.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь