Вітання з Днем слов'янської писемності і культури.
24 травня світ відзначає День слов'янської писемності і культури. Це свято, яке ознаменовує входження наших предків до загалу, що користується власною писемністю, і таким чином дістає змогу долучитися до загальносвітової культури.
Таке поєднання зі слов'янством і світовою спільнотою стало важливою культурною подією. Це відбулося завдяки діяльності слов'янських просвітителів та провідників християнства, яких шанують, як святих рівноапостольних Кирила і Мефодія. Тож свято приурочене до дня вшанування їх пам'яті.
Брати-просвітителі Кирило та Мефодій були родом із міста Солунь (Греція). Нині це місто Салоніки. Вони народилися в дев'ятому столітті в сім'ї війскового. Кирило тривалий час успішно працював над створенням слов'янської абетки. Брати, знаючи чимало слов'янських мов, використали свою широку освіченість і взялися за створення слов'янської писемності. За основу взяли грецьку абетку. Вони суттєво змінили звукову систему, доповнивши грецьку абетку новими буквами, запозичивши їх у так званій глаголиці, яка вже тоді була поширена у східних і південних слов'ян і названа на честь одного з братів «кирилицею». Цю абетку було доповнено новими звуками, що дало можливість розширити її застосування у слов'янському світі й такиим чином розширювати зв'язки, порозуміння між близькими за мовою і походженням народами.
Не випадково першопрохідцями в становленні слов'янської писемності стали саме Кирило та Мефодій. Вони одночасно займалися й перекладами. Зокрема, працювали над перекладами зі старогрецької на старослов'янську Євангелія і Псалтиря. Крім цього, Кирило і Мефодій переклали ще немало книг, що спонукало їх, щоб узятися за створення основи для літературних слов'янських мов і книжкової справи загалом. Важливо нагадати, що найдавнішою точно датованою кириличною книгою є давньоруське Остромирове Євангеліє. На основі абетки братів були створені абетки таких мов, як українська, білоруська, російська, сербська, чорногорська, македонська, болгарська.
Використання кирилиці стало важливим практичним культурним досягненням. Цей крок зумовив розвиток національних мов і літератур та загалом культури. У слов'янській культурі розцвіла, набувши авторитету і визнання, милозвучна українська мова, багата і різноманітна художня та наукова література.
Великі досягнення української писемності відображені в роботі НБУВ. (Доречно згадати, що один із провідників слов'янської писемності – Кирило певний час працював бібліотекарем. І, звісна річ, що одним з приводів його трудового і наукового подвиигу стало те, що він, спілкуючись з тодішніми читачами, зрозумів, що людям для розуміння життя, як повітря, потрібні книги, написані рідними мовами). Тож науковці найбільшої книгозбірні країни, всі її співробітники відзначають це свято з особливим піднесенням і зрослим почуттям відповідальності. Адже багато стародруків, зокрема, і кириличних книг, зберігається в нашій Бібліотеці. Великий загін її науковців досліджує, пропагє стародруки, систематизуючи книжні багатсва, вдосконалюючи бібліографію та методику, поліпшуючи систему доступу до книг. Особлива увага в НБУВ до стародруків, створення та опубліковання наукових каталогів кириличної рукописної спадщини 12-16 століть, підготовлених науковцями Бібліотеки. На основі пам'яток науковці створюють монографії, розширюючи міжнародні зв'язки, виступаючи на регулярних міжнародних конференціях, презентаціях, виставках.
Ясна річ, що свято слов'янської писемності й культури відзначається з особливою урочистістю. На нього чекають заздалегідь, плануючи низку заходів та публікацій. Готуються як науковці, так і інші співробітники, добре знаючи, що саме в цей час контакти, в тому числі міжнародні, посилюються і зміцнюються, набувають нового розмаху. Маємо на увазі не лише міжнародні, а й особисті зв'язки між людьми з різних країн, які зайняті однією справою – нести людям багатство знань.
Шановні колеги!
Вітаючи вас із Днем слов'янської писемності і культури, рівноапостольних Кирила і Мефодія, ми хочемо ще раз підкреслити важливість і необхідність знань, які набули попередні покоління, та перенесення їх у сьогоднішні та завтрашні дні. Саме така спадковість забезпечує майбутнє.
Нових здобутків вам, колеги, на цій важливій ниві!