ПРОЄКТИ РІШЕНЬ 40 сесії Василівської сільської ради
ПРОЄКТ
ВАСИЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
БОЛГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СОРОКОВА СЕСІЯ
ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
Код згідно з КОАТУУ UA51060070000052726
РІШЕННЯ
29.06.2023 року с. Василівка №
Про встановлення ставок єдиного податку для фізичних осіб - підприємців на території Василівської сільської ради на 2024 рік
З метою забезпечення збалансованості бюджетних надходжень до бюджету, відповідно до статей 12, 291-293 Податкового кодексу України із внесеними змінами та керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Встановити з 01.01.2024 р. на території Василівської сільської ради ставки єдиного податку для фізичних осіб-підприємців, що діють на території Василівської сільської ради та за її межами:
1.1 Для першої групи платників єдиного податку - у розмірі 10 відсотків від прожиткового мінімуму на всі види діяльності, які дозволені для даної групи платників єдиного податку з усіма обмеженнями та особливостями, викладеними в главі 1 розділу ХІV Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями;
1.2 Для другої групи платників єдиного податку - у розмірі 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати на всі види діяльності, які дозволені для даної групи платників єдиного податку з усіма обмеженнями та особливостями, викладеними в главі 1 розділу ХІV Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями.
2. Ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, у зв'язку з чим розмір ставки єдиного податку буде змінюватися відповідно до змін розміру мінімальної заробітної плати станом на 1 січня податкового звітного року.
3. Затвердити елементи визначення єдиного податку, згідно з додатком 1.
4. Оприлюднити дане рішення шляхом розміщення на офіційному сайті сільської ради не пізніш, як у десятиденний строк після прийняття рішення.
5. Рішення сесії від 21.06.2022 р. № 652 визнати такими, що втратило чинність.
6. Це рішення набуває чинності з 1 січня 2024 року.
7. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва (Кіосєв В.Д.)
Сільський голова Петро БОЙЧЕВ
Додаток 1
до рішення сільської ради
від 29.06.2023 року №
Елементи визначення єдиного податку
І. Загальні положення.
Єдиний податок на території Василівської сільської ради встановлено відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями) та рішень сесій сільської ради.
Порядок переходу суб’єктів підприємницької діяльності на застосування спрощеної системи оподаткування регулюється Податковим кодексом України.
ІІ. Платники податку.
Платниками податку є суб’єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності. Платники податку поділяються на групи у відповідності до ст. 291 Податкового кодексу України.
ІІІ. Об’єкт оподаткування.
Об’єктом оподаткування є дохід платника єдиного податку, порядок визначення якого наведено в ст. 292 Податкового кодексу України.
IV. База оподаткування.
Для фізичних осіб І та ІІ груп база оподаткування носить фіксований характер і не залежить від суми одержаної виручки. Для інших платників єдиного податку (фізичних та юридичних осіб) груп базою оподаткування є дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг). Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до вимог ст. 296 Податкового кодексу України.
V. Ставки податку.
Ставки податку для фізичних осіб І групи встановлюються сільською радою у відсотках до прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, ІІ групи – у відсотках до мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, у межах, визначених ст. 293 Податкового кодексу України.
Для інших груп платників єдиного податку (фізичних та юридичних осіб) розміри ставок визначаються у відсотках до доходу згідно із ст. 293 Податкового кодексу України.
Порядок застосування ставок єдиного податку у разі перевищення визначеного законодавством обсягу доходу регулюється ст. 293 Податкового кодексу України.
VІ. Порядок обчислення.
Платники єдиного податку – фізичні особи І-ІІ груп сплачують податок за фіксованими ставками, незалежно від обсягу доходу .
Інші платники єдиного податку обчислюють суму податку у відсотках від доходу, порядок визначення якого регулюється ст. 292 Податкового кодексу України.
VІІ. Строк та порядок сплати.
Порядок нарахування та строки сплати єдиного податку визначено в ст. 295 Податкового кодексу України. Податковий (звітний) період для платників єдиного податку визначено ст. 294 Податкового кодексу України.
VІІІ. Строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку.
Платники єдиного податку здійснюють подання звітності про сплату єдиного податку в порядку та строки, визначені ст. 296 Податкового кодексу України.
ІХ. Особливості податкового навантаження.
Платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати податків і зборів, перелік яких наведено в ст. 297 Податкового кодексу України.
Платники єдиного податку несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій у відповідності з Податковим кодексом України.
Контроль за справлянням податку, повнотою та своєчасністю його сплати покладено на податкові органи.
Секретар сільської ради Ганна ІВАНОВА
ПРОЄКТ
ВАСИЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
БОЛГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СОРОКОВА СЕСІЯ
ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
Код згідно з КОАТУУ UA51060070000052726
РІШЕННЯ
29.06.2023 року с. Василівка №
Про затвердження Положення про транспортний податок на території Василівської сільської ради
Керуючись статтею 143 Конституції України, Бюджетним кодексом України зі змінами та доповненнями, пунктом 24 статті 26, статтями 59 та 69 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», статтями 7, 8, 10, 12, 14 розділу І, розділом ХІІ статтями 265, 267, 268 та підрозділом 8 розділу ХХ Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності», Закону України від 27 березня 2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», Законом України від 28.12.2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», Василівська сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про транспортний податок згідно з додатком, який є невід’ємною частиною цього рішення.
2. Це рішення оприлюднити шляхом розміщення на інформаційному сайті не пізніш, як у десятиденний строк після прийняття рішення.
3. Рішення сесії від 21.06.2022 р. № 653 визнати такими, що втратило чинність.
4. Дане рішення вступає в силу з 01.01.2024 року.
5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва (Кіосєв В.Д.)
Сільський голова Петро БОЙЧЕВ
Додаток
до рішення сесії сільської ради
від 29.06.2023 року №
Положення про транспортний податок.
Розділ I
Загальний стан речей
1.1. Положення про транспортний податок розроблено на підставі підпункту 2.1 пункту 2 статті 267 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. за № 2755-VI
1.2. Це положення є обов'язковим до виконання для юридичних, фізичних осіб, в тому числі нерезидентів, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством легкові автомобілі.
Розділ II
Механізм справляння податку
2.1.Платники податків податку
2.1.1. Платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні автомобілі.
2.2. Об'ект оподаткування
2.2.1.Об'ектом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, з року випуску яких пройшло не більше п'яти років (включно) і середня ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки перемикання передач, пробігу легкового автомобіля
2.3.База оподаткування
2.3.1.Кількість легкових автомобілів, які використовувалися не більше 5 років (включно).
2.4.Ставка податку
2.4.1 Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 грн. за кожен легковий автомобіль, який є об'єктом оподаткування.
Розділ III
Порядок обчислення і строки сплати податку
3.1. Податковий період
3.1. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
3.2. Порядок обчислення суми податку.
3.2.1 Платники податків - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об'єкта оподаткування декларацію з розбивкою річної суми рівними частками щоквартально.
На об'єкти оподаткування, придбані протягом року, подається декларація юридичною особою-платником податків в місячний термін з дня виникнення права власності на такий об'єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.
3.2.2.Для фізичних осіб, суму податку з об'єкта/об'єктів оподаткування, які їм належать і зареєстровані в Україні, розраховує контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку на підставі відомостей, отриманих від органів внутрішніх справ.
Податок з об'єктів оподаткування, придбані протягом року, сплачується фізичною особою - платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.
3.2.3.Налогове / неподаткове повідомлення-рішення про сплату суми / сум податку, обчисленого відповідно 3.2.2 пункту 3.2 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 01 липня року базового (звітного) періоду (року).
3.3 Порядок обчислення податку в разі зміни власника об'єкта оподаткування.
3.3.1 У разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом року, податок обчислюється попереднім власником за період з 01 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування, новим собственніком - починаючи з місяця, в якому він отримав право власності на цей об'єкт.
3.3.2 Державна податкова інспекція у Болградському районі надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
3.4.Порядок сплати податку.
3.4.1. Податок сплачується за місцем розташування об'єкта оподаткування і зараховується до бюджету Василівської сільської ради згідно з чинним законодавством.
3.5.Срокі сплати податку.
3.5.1 Податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується:
а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;
б) юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.
Розділ IV
Відповідальність і контроль
4.1. Платники податків несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених податковим законодавством і іншими законодавчими документами, контроль за якими покладено на контролюючі органи, відповідно до Податкового кодексу України та інших законів України.
4.2. За неподання, порушення порядку заповнення та строків подання податкової декларації органам державної служби, недостовірність наданої інформації платники податків несуть відповідальність відповідно до норм Податкового кодексу України.
4.3. Контроль за дотриманням вимог податкового законодавства в частині справляння транспортного податку здійснюється органами державної податкової служби Болградського району.
Сільський голова Петро БОЙЧЕВ
ПРОЄКТ
ВАСИЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
БОЛГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СОРОКОВА СЕСІЯ
ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
Код згідно з КОАТУУ UA51060070000052726
РІШЕННЯ
29.06.2023 року с. Василівка №
Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно,
відмінне від земельної ділянки, на 2024 рік
Керуючися статтею 266 Податкового кодексу України, пунктом 24 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Василівська сільська рада ВИРІШИЛА: 1. Установити на території Василівської сільської ради: 1) ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно з додатком 1; 2) пільги для фізичних та юридичних осіб, надані відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, за переліком згідно з додатком 2. 2. Оприлюднити рішення шляхом розміщення на інформаційному сайті не пізніш, як у десятиденний строк після прийняття рішення. 3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва (Кіосєв В.Д.) 4. Рішення сесії від 21.06.2022 р. № 654 визнати такими, що втратило чинність. 5. Рішення набирає чинності з 01.01.2024 року. |
||
Сільський голова |
Петро БОЙЧЕВ |
|
Додаток 1 |
ЗАТВЕРДЖЕНО від 29.06.2023 р. № |
СТАВКИ
податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
Ставки встановлюються на 2024 рік та вводяться в дію з 1 січня 2024 року.
Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об'єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:
Код області |
Код району |
Код згідно з КОАТУУ |
Найменування адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту, або території об'єднаної територіальної громади |
15 |
11 |
UA51060070010082409 |
с. Василівка |
15 |
11 |
UA51060070020018589 |
с. Баннівка |
15 |
11 |
UA51060070030078578 |
с. Голиця |
15 |
11 |
UA51060070040048888 |
с. Калчева |
15 |
11 |
UA51060070050065222 |
с. Каракурт |
15 |
11 |
UA51060070060041080 |
с. Новий Каракурт |
Класифікація будівель та споруд |
Ставки податку за 1 кв. метр |
||||||
код |
найменування |
для юридичних осіб |
для фізичних осіб |
||||
1 зона |
2 зона |
3 зона |
1 зона |
2 зона |
3 зона |
||
11 |
Будівлі житлові |
||||||
111 |
Будинки одноквартирні |
||||||
1110 |
Будинки одноквартирні 5 |
||||||
1110.1 |
Будинки одноквартирні масової забудови |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
1110.2 |
Котеджі та будинки одноквартирні підвищеної комфортності |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
1110.3 |
Будинки садибного типу |
0,5 |
- |
- |
0,03 |
- |
- |
1110.4 |
Будинки дачні та садові |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
112 |
Будинки з двома та більше квартирами |
||||||
1121 |
Будинки з двома квартирами |
||||||
1121.1 |
Будинки двоквартирні масової забудови |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
1121.2 |
Котеджі та будинки двоквартирні підвищеної комфортності |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
1122 |
Будинки з трьома та більше квартирами |
||||||
1122.1 |
Будинки багатоквартирні масової забудови |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
1122.2 |
Будинки багатоквартирні підвищеної комфортності, індивідуальні |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1122.3 |
Будинки житлові готельного типу |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
113 |
Гуртожитки |
||||||
1130.1 |
Гуртожитки для робітників та службовців |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
1130.2 |
Гуртожитки для студентів вищих навчальних закладів |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
1130.3 |
Гуртожитки для учнів навчальних закладів |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
1130.4 |
Будинки-інтернати для людей похилого віку та інвалідів |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
1130.5 |
Будинки дитини та сирітські будинки |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
1130.6 |
Будинки для біженців, притулки для бездомних |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
1130.9 |
Будинки для колективного проживання інші |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
12 |
Будівлі нежитлові |
||||||
121 |
Готелі, ресторани та подібні будівлі |
||||||
1211 |
Будівлі готельні |
||||||
1211.1 |
Готелі |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
1211.2 |
Мотелі |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
1211.3 |
Кемпінги |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
1211.4 |
Пансіонати |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
1211.5 |
Ресторани та бари |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1212 |
Інші будівлі для тимчасового проживання |
||||||
1212.1 |
Туристичні бази та гірські притулки |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1212.2 |
Дитячі та сімейні табори відпочинку |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
1212.3 |
Центри та будинки відпочинку |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1212.9 |
Інші будівлі для тимчасового проживання, не класифіковані раніше |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
122 |
Будівлі офісні |
||||||
1220 |
Будівлі офісні |
||||||
1220.1 |
Будівлі органів державного та місцевого управління |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
1220.2 |
Будівлі фінансового обслуговування |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
1220.3 |
Будівлі органів правосуддя |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
1220.4 |
Будівлі закордонних представництв |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
1220.5 |
Адміністративно-побутові будівлі промислових підприємств |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
1220.9 |
Будівлі для конторських та адміністративних цілей інші |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
123 |
Бу-дівлі торговельні |
||||||
1230 |
Будівлі торговельні |
||||||
1230.1 |
Торгові центри, універмаги, магазини |
0,75 |
- |
- |
0,75 |
- |
- |
1230.2 |
Криті ринки, павільйони та зали для ярмарків |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
1230.3 |
Станції технічного обслуговування автомобілів |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1230.4 |
Їдальні, кафе, закусочні тощо |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
1230.5 |
Бази та склади підприємств торгівлі і громадського харчування |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1230.6 |
Будівлі підприємств побутового обслуговування |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1230.9 |
Будівлі торговельні інші |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
124 |
Будівлі транспорту та засобів зв'язку |
||||||
1241 |
Вокзали, аеровокзали, будівлі засобів зв'язку та пов'язані з ними будівлі |
||||||
1241.1 |
Автовокзали та інші будівлі автомобільного транспорту |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1241.2 |
Вокзали та інші будівлі залізничного транспорту |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1241.3 |
Будівлі міського електротранспорту |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1241.4 |
Аеровокзали та інші будівлі повітряного транспорту |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1241.5 |
Морські та річкові вокзали, маяки та пов'язані з ними будівлі |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1241.6 |
Будівлі станцій підвісних та канатних доріг |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1241.7 |
Будівлі центрів радіо- та телевізійного мовлення, телефонних станцій, телекомунікаційних центрів тощо |
1,5 |
- |
- |
1,5 |
- |
- |
1241.8 |
Ангари для літаків, локомотивні, вагонні, трамвайні та тролейбусні депо |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1241.9 |
Будівлі транспорту та засобів зв'язку інші |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1242 |
Гаражі |
||||||
1242.1 |
Гаражі наземні |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1242.2 |
Гаражі підземні |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1242.3 |
Стоянки автомобільні криті |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1242.4 |
Навіси для велосипедів |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
125 |
Будівлі промислові та склади |
||||||
1251 |
Будівлі промислові |
||||||
1251.1 |
Будівлі підприємств машинобудування та металообробної промисловості |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
1251.2 |
Будівлі підприємств чорної металургії |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
1251.3 |
Будівлі підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
1251.4 |
Будівлі підприємств легкої промисловості |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
1251.5 |
Будівлі підприємств харчової промисловості |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
1251.6 |
Будівлі підприємств медичної та мікробіологічної промисловості |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
1251.7 |
Будівлі підприємств лісової, деревообробної та целюлозно-паперової промисловості |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
1251.8 |
Будівлі підприємств будівельної індустрії, будівельних матеріалів та виробів, скляної та фарфоро-фаянсової промисловості |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
1251.9 |
Будівлі інших промислових виробництв, включаючи поліграфічне |
0,5 |
- |
- |
0,5 |
- |
- |
1252 |
Резервуари, силоси та склади |
||||||
1252.1 |
Резервуари для нафти, нафтопродуктів та газу |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1252.2 |
Резервуари та ємності інші |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1252.3 |
Силоси для зерна |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1252.4 |
Силоси для цементу та інших сипучих матеріалів |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1252.5 |
Склади спеціальні товарні |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1252.6 |
Холодильники |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1252.7 |
Складські майданчики |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1252.8 |
Склади універсальні |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1252.9 |
Склади та сховища інші |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
126 |
Будівлі для публічних виступів, закладів освітнього, медичного та оздоровчого призначення |
||||||
1261 |
Будівлі для публічних виступів |
||||||
1261.1 |
Театри, кінотеатри та концертні зали |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1261.2 |
Зали засідань та багатоцільові зали для публічних виступів |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1261.3 |
Цирки |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1261.4 |
Казино, ігорні будинки |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1261.5 |
Музичні та танцювальні зали, дискотеки |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1261.9 |
Будівлі для публічних виступів інші |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1262 |
Музеї та бібліотеки |
||||||
1262.1 |
Музеї та художні галереї |
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
1262.2 |
Бібліотеки, книгосховища |
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
1262.3 |
Технічні центри |
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
1262.4 |
Планетарії |
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
1262.5 |
Будівлі архівів |
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
1262.6 |
Будівлі зоологічних та ботанічних садів |
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
1263 |
Будівлі навчальних та дослідних закладів |
||||||
1263.1 |
Будівлі науково-дослідних та проектно-вишукувальних установ |
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
1263.2 |
Будівлі вищих навчальних закладів |
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
1263.3 |
Будівлі шкіл та інших середніх навчальних закладів |
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
1263.4 |
Будівлі професійно-технічних навчальних закладів |
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
1263.5 |
Будівлі дошкільних та позашкільних навчальних закладів |
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
1263.6 |
Будівлі спеціальних навчальних закладів для дітей з особливими потребами |
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
1263.7 |
Будівлі закладів з фахової перепідготовки |
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
1263.8 |
Будівлі метеорологічних станцій, обсерваторій |
1 |
- |
- |
- |
|
- |
1263.9 |
Будівлі освітніх та науково-дослідних --закладів інші |
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
1264 |
Будівлі лікарень та оздоровчих закладів |
||||||
1264.1 |
Лікарні багатопрофільні територіального обслуговування, навчальних закладів |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1264.2 |
Лікарні профільні, диспансери |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1264.3 |
Материнські та дитячі реабілітаційні центри, пологові будинки |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1264.4 |
Поліклініки, пункти медичного обслуговування та консультації |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1264.5 |
Шпиталі виправних закладів, в'язниць та Збройних Сил |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1264.6 |
Санаторії, профілакторії та центри функціональної реабілітації |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1264.9 |
Заклади лікувально-профілактичні та оздоровчі інші |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1265 |
Зали спортивні |
||||||
1265.1 |
Зали гімнастичні, баскетбольні, волейбольні, тенісні тощо |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1265.2 |
Басейни криті для плавання |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1265.3 |
Хокейні та льодові стадіони криті |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1265.4 |
Манежі легкоатлетичні |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1265.5 |
Тири |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
1265.9 |
Зали спортивні інші |
1 |
- |
- |
1 |
- |
- |
127 |
Будівлі нежитлові інші |
||||||
1271 |
Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства |
||||||
1271.1 |
Будівлі для тваринництва |
0,3 |
- |
- |
0,3 |
- |
- |
1271.2 |
Будівлі для птахівництва |
0,3 |
- |
- |
0,3 |
- |
- |
1271.3 |
Будівлі для зберігання зерна |
0,3 |
- |
- |
0,3 |
- |
- |
1271.4 |
Будівлі силосні та сінажні |
0,3 |
- |
- |
0,3 |
- |
- |
1271.5 |
Будівлі для садівництва, виноградарства та виноробства |
0,3 |
- |
- |
0,3 |
- |
- |
1271.6 |
Будівлі тепличного господарства |
0,3 |
- |
- |
0,3 |
- |
- |
1271.7 |
Будівлі рибного господарства |
0,3 |
- |
- |
0,3 |
- |
- |
1271.8 |
Будівлі підприємств лісівництва та звірівництва |
0,3 |
- |
- |
0,3 |
- |
- |
1271.9 |
Будівлі сільськогосподарського призначення інші |
0,3 |
- |
- |
0,3 |
- |
- |
1272 |
Будівлі для культової та релігійної діяльності |
||||||
1272.1 |
Церкви, собори, костьоли, мечеті, синагоги тощо |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
1272.2 |
Похоронні бюро та ритуальні зали |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
1272.3 |
Цвинтарі та крематорії |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
1273 |
Пам'ятки історичні та такі, що охороняються державою |
||||||
1273.1 |
Пам'ятки історії та архітектури |
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
1273.2 |
Археологічні розкопки, руїни та історичні місця, що охороняються державою |
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
1273.3 |
Меморіали, художньо-декоративні будівлі, статуї |
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
1274 |
Будівлі інші, не класифіковані раніше |
||||||
1274.1 |
Казарми Збройних Сил |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
1274.2 |
Будівлі поліцейських та пожежних служб |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
1274.3 |
Будівлі виправних закладів, в'язниць та слідчих ізоляторів |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
1274.4 |
Будівлі лазень та пралень |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
1274.5 |
Будівлі з облаштування населених пунктів |
0,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
222 |
Місцеві трубопроводи та комунікації |
|
|||||
2221 |
Місцеві газорозподільні системи |
|
|||||
2221.1 |
Місцеві трубопроводи для транспортування газу |
1,5 |
- |
- |
1,5 |
- |
- |
2221.2 |
Споруди допоміжні місцевих газорозподільних систем |
1,5 |
- |
- |
1,5 |
- |
- |
Додаток 2 |
ЗАТВЕРДЖЕНО від 29.06. 2023 р. № |
ПЕРЕЛІК
пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
Пільги встановлюються на 2024 рік та вводяться в дію з 1 січня 2024 року.
Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об'єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:
Код області |
Код району |
Код згідно з КОАТУУ |
Найменування адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту, або території об'єднаної територіальної громади |
15 |
11 |
UA51060070010082409 |
с. Василівка |
15 |
11 |
UA51060070020018589 |
с. Баннівка |
15 |
11 |
UA51060070030078578 |
с. Голиця |
15 |
11 |
UA51060070040048888 |
с. Калчева |
15 |
11 |
UA51060070050065222 |
с. Каракурт |
15 |
11 |
UA51060070060041080 |
с. Новий Каракурт |
Група платників, категорія/класифікація будівель та споруд |
Розмір пільги (відсотків суми податкового зобов'язання за рік) |
- Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, державні установи, установи та організації, які утримуються за рахунок державного або місцевого бюджетів |
100 |
- Господарські (присадибні) споруди – допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких відносять сараї, гаражі, літні кухні, майстерні, погреби,нависи, котельні |
100 |
- будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства (будівлі для тваринництва, для птахівництва, для зберігання зерна, силосні та сінажні, для садівництва, виноградарства та виноробства, будівлі тепличного господарства, рибного господарства, підприємств лісівництва та звірівництва, будівлі сільськогосподарського призначення інші); |
100 |
ПРОЄКТ
ВАСИЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
БОЛГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СОРОКОВА СЕСІЯ
ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
Код згідно з КОАТУУ UA51060070000052726
РІШЕННЯ
29.06.2023 року с. Василівка №
про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2023 рік
Керуючись абзацами другим і третім пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України та пунктом 24 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Василівська сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Установити на території Василівської сільської ради:
1) ставки земельного податку згідно з додатком 1;
2) пільги для фізичних та юридичних осіб, надані відповідно до пункту 284.1 статті
284 Податкового кодексу України, за переліком згідно з додатком 2.
2. Оприлюднити рішення шляхом розміщення на інформаційному сайті сільської ради не пізніш, як у десятиденний строк після прийняття рішення.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва (Кіосєв В.Д.)
4. Рішення сесії від 21.06.2022 р. № 655 визнати такими, що втратило чинність.
5. Рішення набирає чинності з 01.01.2024 року.
Сільський голова Петро БОЙЧЕВ
Додаток 1 |
ЗАТВЕРДЖЕНО від 21.06.2022 р. № 655 |
СТАВКИ
земельного податку
Ставки встановлюються на 2024 рік та вводяться в дію з 1 січня 2024 року.
Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об'єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:
Код області |
Код району |
Код згідно з КОАТУУ |
Найменування адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту, або території об'єднаної територіальної громади |
15 |
11 |
UA51060070010082409 |
с. Василівка |
15 |
11 |
UA51060070020018589 |
с. Баннівка |
15 |
11 |
UA51060070030078578 |
с. Голиця |
15 |
11 |
UA51060070040048888 |
с. Калчева |
15 |
11 |
UA51060070050065222 |
с. Каракурт |
15 |
11 |
UA51060070060041080 |
с. Новий Каракурт |
Вид цільового призначення земель |
Ставки податку |
|||||
за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) |
за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено |
|||||
код 2 |
найменування |
для юридичних осіб |
для фізичних осіб |
для юридичних осіб |
для фізичних осіб |
|
Землі сільськогосподарського призначення |
||||||
01 |
Земельні ділянки сільськогосподарського призначення (земельні ділянки, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей; земельні ділянки, надані для діяльності у сфері надання послуг у сільському господарстві, та інше) |
|||||
01.01 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
01.02 |
Для ведення фермерського господарства |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
01.03 |
Для ведення особистого селянського господарства |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
01.04 |
Для ведення підсобного сільського господарства |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
01.05 |
Для індивідуального садівництва |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
01.06 |
Для колективного садівництва |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
01.07 |
Для городництва |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
01.08 |
Для сінокосіння і випасання худоби |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
01.09 |
Для дослідних і навчальних цілей |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
01.10 |
Для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
01.11 |
Для надання послуг у сільському господарстві |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
01.12 |
Для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
01.13 |
Для іншого сільськогосподарського призначення |
0,3 |
0,3 |
0,3 |
0,3 |
|
01.14 |
Для цілей підрозділів 01.01 - 01.13, 01.15-01.19 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
01.15 |
Земельні ділянки запасу під сільськогосподарськими будівлями і дворами |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
01.16 |
Земельні ділянки під полезахисними лісовими смугами |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
01.17 |
Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянами чи юридичними особами) |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
01.18 |
Земельні ділянки загального користування, які використовуються як польові дороги, прогони |
0,3 |
0,3 |
0,3 |
0,3 |
|
01.19 |
Земельні ділянки під громадськими сіножатями та громадськими пасовищами |
0,3 |
0,3 |
0,3 |
0,3 |
|
Землі житлової та громадської забудови |
||||||
02 |
Земельні ділянки житлової забудови (земельні ділянки, які використовуються для розміщення житлової забудови (житлові будинки, гуртожитки, господарські будівлі та інше); земельні ділянки, які використовуються для розміщення гаражного будівництва) |
|||||
02.01 |
Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) |
0,3 |
0,03 |
0,3 |
0,03 |
|
02.02 |
Для колективного житлового будівництва |
0,3 |
0,03 |
0,3 |
0,03 |
|
02.03 |
Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку |
0,3 |
0,03 |
0,3 |
0,03 |
|
02.04 |
Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання |
0,05 |
0,05 |
0,05 |
0,05 |
|
02.05 |
Для будівництва індивідуальних гаражів |
0,05 |
0,05 |
0,05 |
0,05 |
|
02.06 |
Для колективного гаражного будівництва |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
|
02.07 |
Для іншої житлової забудови |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
|
02.08 |
Для цілей підрозділів 02.01 - 02.07, 02.09-02.12 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
02.09 |
Для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
02.10 |
Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
02.11 |
Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
02.12 |
Земельні ділянки загального користування, які використовуються як внутрішньоквартальні проїзди, пішохідні зони |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
Землі громадської забудови |
||||||
03 |
Земельні ділянки громадської забудови (земельні ділянки, які використовуються для розміщення громадських будівель і споруд (готелів, офісних будівель, торговельних будівель, для публічних виступів, для музеїв та бібліотек, для навчальних та дослідних закладів, для лікарень та оздоровчих закладів), інших об'єктів загального користування) |
|||||
03.01 |
Для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування |
1 |
- |
- |
- |
|
03.02 |
Для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти |
1 |
- |
- |
- |
|
03.03 |
Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров'я та соціальної допомоги |
1 |
- |
- |
- |
|
03.04 |
Для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій |
1 |
- |
- |
- |
|
03.05 |
Для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування |
1 |
- |
- |
- |
|
03.06 |
Для будівництва та обслуговування будівель екстериторіальних організацій та органів |
1 |
- |
- |
- |
|
03.07 |
Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
03.08 |
Для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
03.09 |
Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
03.10 |
Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
03.11 |
Для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів науки |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
03.12 |
Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
03.13 |
Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
03.14 |
Для розміщення та постійної діяльності органів ДСНС |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
03.15 |
Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
03.16 |
Для цілей підрозділів 03.01 - 03.15, 03.17-03.20 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
03.17. |
Для розміщення та експлуатації закладів з обслуговування відвідувачів об'єктів рекреаційного призначення |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
03.18 |
Для розміщення та експлуатації установ/місць виконання покарань |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
03.19 |
Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
03.20 |
Земельні ділянки загального користування, які використовуються як внутрішньоквартальні проїзди, пішохідні зони |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
Землі природно-заповідного фонду |
||||||
04 |
Земельні ділянки природно-заповідного фонду (природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва), що надаються в постійне користування спеціальним адміністраціям територій та об'єктів природно-заповідного фонду (крім земельних ділянок під об'єктами природно-заповідного фонду, що включені до їх складу без вилучення) |
|||||
04.01 |
Для збереження та використання біосферних заповідників |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
04.02 |
Для збереження та використання природних заповідників |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
04.03 |
Для збереження та використання національних природних парків |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
04.04 |
Для збереження та використання ботанічних садів |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
04.05 |
Для збереження та використання зоологічних парків |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
04.06 |
Для збереження та використання дендрологічних парків |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
04.07 |
Для збереження та використання |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
04.08 |
Для збереження та використання заказників |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
04.09 |
Для збереження та використання заповідних урочищ |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
04.10 |
Для збереження та використання пам'яток природи |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
04.11 |
Для збереження та використання регіональних ландшафтних парків |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
05 |
Землі іншого природоохоронного призначення |
|||||
05.01 |
Земельні ділянки іншого природоохоронного призначення (земельні ділянки, в межах яких є природні об'єкти, що мають особливу наукову цінність, та які надаються для збереження і використання цих об'єктів, проведення наукових досліджень, освітньої та виховної роботи) |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
05.02 |
Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
землі оздоровчого призначення |
||||||
06 |
Земельні ділянки оздоровчого призначення (землі, що мають природні лікувальні властивості, які використовуються або можуть використовуватися для профілактики захворювань і лікування людей) |
|||||
06.01 |
Для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
06.02 |
Для розробки родовищ природних лікувальних ресурсів |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
06.03 |
Для інших оздоровчих цілей |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
06.04 |
Для цілей підрозділів 06.01 - 06.03, 06.05 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
06.05 |
Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
Землі рекреаційного призначення |
||||||
07 |
Земельні ділянки рекреаційного призначення (земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації) |
|||||
07.01 |
Для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
07.02 |
Для будівництва та обслуговування об'єктів фізичної культури і спорту |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
07.03 |
Для індивідуального дачного будівництва |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
07.04 |
Для колективного дачного будівництва |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
07.05 |
Для цілей підрозділів 07.01 - 07.04, 07.06 - 07.09 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
07.06 |
Для збереження, використання та відтворення зелених зон і зелених насаджень |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
|
07.07 |
Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
|
07.08 |
Земельні ділянки загального користування, які використовуються як зелені насадження загального користування |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
|
07.09 |
Земельні ділянки загального користування відведені під місця поховання |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
|
Землі історико-культурного призначення |
||||||
08 |
Земельні ділянки історико-культурного призначення (земельні ділянки, на яких розташовані: пам'ятки культурної спадщини, їх комплекси (ансамблі), історико-культурні заповідники, історико-культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, музеї просто неба, меморіальні музеї-садиби) |
|||||
08.01 |
Для забезпечення охорони об'єктів культурної спадщини |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
08.02 |
Для розміщення та обслуговування музейних закладів |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
08.03 |
Для іншого історико-культурного призначення |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
08.04 |
Для цілей підрозділів 08.01 - 08.03, 08.05 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
08.05 |
Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
Землі лісогосподарського призначення |
||||||
09 |
Земельні ділянки лісогосподарського призначення (земельні ділянки, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові земельні ділянки, які надані та використовуються для потреб лісового господарства, крім земельних ділянок, зайнятих зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів, а також земельних ділянок, зайнятих окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках) |
|||||
09.01 |
Для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг |
0,1 |
0,1 |
0,1 |
0,1 |
|
09.02 |
Для іншого лісогосподарського призначення |
0,1 |
0,1 |
0,1 |
0,1 |
|
09.03 |
Для цілей підрозділів 09.01 - 09.02, 09.04. -09.05 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
0,1 |
0,1 |
0,1 |
0,1 |
|
09.04 |
Для розміщення господарських дворів лісогосподарських підприємств, установ, організацій та будівель лісомисливського господарства |
0,1 |
0,1 |
0,1 |
0,1 |
|
09.05 |
Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) |
0,1 |
0,1 |
0,1 |
0,1 |
|
Землі водного фонду |
||||||
10 |
Земельні ділянки водного фонду (земельні ділянки, зайняті морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також земельні ділянки, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів) |
|||||
10.01 |
Для експлуатації та догляду за водними об'єктами |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
10.02 |
Для облаштування та догляду за прибережними захисними смугами |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
10.03 |
Для експлуатації та догляду за смугами відведення |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
10.04 |
Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
10.05 |
Для догляду за береговими смугами водних шляхів |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
10.06 |
Для сінокосіння |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
10.07 |
Для рибогосподарських потреб |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
10.08 |
Для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
10.09 |
Для проведення науково-дослідних робіт |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
10.10 |
Для будівництва та експлуатації гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
10.11 |
Для будівництва та експлуатації санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів у межах прибережних захисних смуг морів, морських заток і лиманів |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
10.12 |
Для цілей підрозділів 10.01 - 10.11, 10.13 -10.-16 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
10.13 |
Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
10.14 |
Водні об'єкти загального користування |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
10.15 |
Земельні ділянки під пляжами |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
10.16 |
Земельні ділянки під громадськими сіножатями |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення |
||||||
11 |
Земельні ділянки промисловості (земельні ділянки, надані для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд промислових, гірничодобувних, транспортних та інших підприємств, їх під'їзних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель, інших споруд) |
|||||
11.01 |
Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
11.02 |
Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
11.03 |
Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
11.04 |
Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
11.05 |
Для цілей підрозділів 11.01 - 11.04, 11.06- 11.08 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
11.06 |
Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
11.07 |
Земельні ділянки загального користування, які використовуються як зелені насадження спеціального призначення |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
11.08 |
Земельні ділянки загального користування, відведенні для цілей поводження з відходами |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
12 |
Земельні ділянки транспорту (земельні ділянки, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту) |
|||||
12.01 |
Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
12.02 |
Для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
12.03 |
Для розміщення та експлуатації будівель і споруд річкового транспорту |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
12.04 |
Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
12.05 |
Для розміщення та експлуатації будівель і споруд авіаційного транспорту |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
12.06 |
Для розміщення та експлуатації об'єктів трубопровідного транспорту |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
12.07 |
Для розміщення та експлуатації будівель і споруд міського електротранспорту |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
12.08 |
Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
12.09 |
Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
12.10 |
Для цілей підрозділів 12.01 - 12.09, 12.11 – 12.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
12.11 |
Для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
12.12 |
Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
12.13 |
Земельні ділянки загального користування, які використовуються як вулиці, майдани, проїзди, дороги, набережні |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
13 |
Земельні ділянки зв'язку (земельні ділянки, надані під повітряні і кабельні телефонно-телеграфні лінії та супутникові засоби зв'язку, а також підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності) |
|||||
13.01 |
Для розміщення та експлуатації об'єктів і споруд телекомунікацій |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
13.02 |
Для розміщення та експлуатації будівель та споруд об'єктів поштового зв'язку |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
13.03 |
Для розміщення та експлуатації інших технічних засобів зв'язку |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
13.04 |
Для цілей підрозділів 13.01 - 13.03, 13.05 – 13.06 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
13.05 |
Для розміщення та постійної діяльності Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
13.06 |
Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
14 |
Земельні ділянки енергетики (земельні ділянки, надані в установленому порядку для розміщення, будівництва і експлуатації та обслуговування об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій (атомні, теплові, гідро- та гідроакумулюючі електростанції, теплоелектроцентралі, котельні), об'єктів альтернативної енергетики (електростанції з використанням енергії вітру, сонця та інших джерел), об'єктів передачі електричної та теплової енергії (повітряні та кабельні лінії електропередачі, трансформаторні підстанції, розподільні пункти та пристрої, теплові мережі), виробничих об'єктів, необхідних для експлуатації об'єктів енергетики, в тому числі баз та пунктів) |
|||||
14.01 |
Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій |
3 |
- |
3 |
- |
|
14.02 |
Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної енергії |
3 |
- |
3 |
- |
|
14.03 |
Для цілей підрозділів 14.01 - 14.02, 14.04 – 14.06 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
3 |
- |
3 |
- |
|
14.04 |
Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) |
3 |
- |
3 |
- |
|
14.05 |
Земельні ділянки загального користування, які використовуються як зелені насадження спеціального призначення |
3 |
- |
3 |
- |
|
14.06 |
Земельні ділянки загального користування, відведені для цілей поводження з відходами |
3 |
- |
3 |
- |
|
15 |
Земельні ділянки оборони (земельні ділянки, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства) |
|||||
15.01 |
Для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил |
0,3 |
- |
0,3 |
- |
|
15.02 |
Для розміщення та постійної діяльності Національної гвардії |
0,3 |
- |
0,3 |
- |
|
15.03 |
Для розміщення та постійної діяльності Державної прикордонної служби |
0,3 |
- |
0,3 |
- |
|
15.04 |
Для розміщення та постійної діяльності Служби безпеки |
0,3 |
- |
0,3 |
- |
|
15.05 |
Для розміщення та постійної діяльності Державної спеціальної служби транспорту |
0,3 |
- |
0,3 |
- |
|
15.06 |
Для розміщення та постійної діяльності Служби зовнішньої розвідки України |
0,3 |
- |
0,3 |
- |
|
15.07 |
Для розміщення та постійної діяльності інших, створених відповідно до законів, військових формувань |
0,3 |
- |
0,3 |
- |
|
15.08 |
Для цілей підрозділів 15.01 - 15.07, 15.09- 15.11 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
0,3 |
- |
0,3 |
- |
|
15.09 |
Для розміщення структурних підрозділів апарату МВС, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС |
0,3 |
- |
0,3 |
- |
|
15.10 |
Для розміщення та постійної діяльності Національної поліції, її територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції |
0,3 |
- |
0,3 |
- |
|
15.11 |
Для розміщення структурних підрозділів Міноборони, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління Міноборони |
0,3 |
- |
0,3 |
- |
|
Додаток 2 |
ЗАТВЕРДЖЕНО від 29.06.2023 р. № |
ПЕРЕЛІК
пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих відповідно до пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України, із сплати земельного податку
Пільги встановлюються на 2024 рік та вводяться в дію з 01 січня 2024 року.
Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об'єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:
Код області |
Код району |
Код згідно з КОАТУУ |
Найменування адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту, або території об'єднаної територіальної громади |
15 |
11 |
UA51060070010082409 |
с. Василівка |
15 |
11 |
UA51060070020018589 |
с. Баннівка |
15 |
11 |
UA51060070030078578 |
с. Голиця |
15 |
11 |
UA51060070040048888 |
с. Калчева |
15 |
11 |
UA51060070050065222 |
с. Каракурт |
15 |
11 |
UA51060070060041080 |
с. Новий Каракурт |
Група платників, категорія /цільове призначення |
Розмір пільги |
- заповідники, в тому числі історійко-культурні, національні природні парки, заказники ( крім мисливських), парки державної та комунальної власності, регіональні ланшафтні парки, пам’ятки природи, урочища та парки- пам’ятки садово - паркового мистецтва; - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, спеціалізовані санаторії України для реабілітації, лікування та оздоровлення хворих, які повністю утримується за рахунок грошей державного або місцевих бюджетів; - дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України незалежно від їх підпорядкованості, у тому числі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України, які знаходяться на балансі підприємств, установ і організацій; |
100 |
ПРОЄКТ
ВАСИЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
БОЛГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СОРОКОВА СЕСІЯ
ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
Код згідно з КОАТУУ UA51060070000052726
РІШЕННЯ
29.06.2023 року с. Василівка №
Про оренду земельних ділянок комунальної власності та порядок встановлення розмірів орендної плати на земельні ділянки на 2024 рік на території Василівської сільської ради
Відповідно до статті 93 Земельного кодексу України, статті 15 Закону України «Про оренду землі», керуючись статтею 288 Податкового кодексу України, статтями 26, 33, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Василівська сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про оренду земельних ділянок на території Василівської сільської ради та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки згідно додатку 1.
2. Встановити ставки орендної плати земель комунальної власності на території Василівської сільської ради на 2024 рік згідно з додатком 2.
3. Це рішення оприлюднити шляхом розміщення на інформаційному сайті не пізніш, як у десятиденний строк після прийняття рішення.
4. Рішення сесії від 21.06.2022 р. № 656 визнати такими, що втратило чинність.
5. Рішення вступає в силу з 01.01.2024 року.
6. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва (Кіосєв В.Д.)
Сільський голова Петро БОЙЧЕВ
Додаток № 1 до рішення
Василівської сільської ради
від 29.06. 2023 року №
ПОЛОЖЕННЯ
про оренду земельних ділянок на території Василівської сільської ради та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки
1. Загальні положення
1.1. Положення про оренду земельних ділянок та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки на території Василівської сільської ради (далі — Положення) розроблено відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про плату за землю», «Про оренду землі», «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами» та інших нормативно-правових актів.
1.2. Положення розроблено з метою визначення порядку справляння орендної плати за земельні ділянки на території Василівської сільської ради з питань, які не врегулюванні діючим законодавством.
1.3. Орендарями земельних ділянок можуть бути юридичні та фізичні особи, іноземні особи, іноземні юридичні особи, міжнародні об’єднання і організації.
1.4. Орендодавцем є Василівська сільська рада. Дія цього Положення поширюється на землі в адміністративних межах Василівської сільської ради.
1.5. Положення регламентує:
— порядок передачі в оренду земельної ділянки або її частини;
— правила та порядок визначення розміру орендної плати з врахуванням грошової оцінки земельної ділянки.
1.6. Підставою для укладання договору оренди є рішення Василівської сільської ради про передачу земельної ділянки (її частини) з обов’язковим визначенням категорії земель за основним цільовим призначенням (ст. 19 Земельного кодексу України) і категорії земель за функцією використання.
1.7. Договір оренди землі — це угода сторін про взаємні зобов’язання, відповідно до яких орендодавець за плату передає орендареві (орендарям) у володіння, користування земельну ділянку на обумовлений договором термін.
В договорі оренди землі крім істотних умов договору можуть встановлюватися інші договірні зобов’язання.
Сторонами договору оренди земельної ділянки є власник земель в особі сільського голови Василівської сільської ради (далі — Орендодавець) та зацікавлена особа (особи) в отриманні земельної ділянки в оренду (далі — Орендар, Орендарі).
1.8. Договір оренди земельної ділянки набирає чинності після досягнення домовленості з усіх умов, підписання його сторонами та державної реєстрації.
1.9 Об’єктами оренди є земельні ділянки, її частини.
1.10. Земельна ділянка або її частина може за згодою Орендодавця передаватись у володіння і користування іншій особі (суборенда) у разі переходу до неї права володіння і користування на будівлю (її частину) або споруду (оренда приміщень), що розташовані на земельній ділянці.
1.11. Реєстратором договорів оренди земельних ділянок у Василівській сільській раді є спеціаліст з земельних питань сільської ради, а державна реєстрація здійснюється відділом Державного земельного кадастру.
2. Принципи встановлення розмірів орендної плати за землю
Орендна плата за землю — це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Обчислення розміру орендної плати проводиться згідно з формою розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, та на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
До оформлення проекту договору оренди землі проводиться виготовлення документації із землеустрою (проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, технічна документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Відповідальність за достовірність даних щодо розмірів, конфігурації земельної ділянки та суміжників несе проектна організація — виконавець документації із землеустрою.
Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду у наступних випадках:
- зміна умов господарювання, передбачених договором;
- зміна розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- зміна ставок орендної плати;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- інші випадки, передбачені законом.
У разі зміни нормативної грошової оцінки землі у передбаченому законом порядку, коефіцієнтів її індексації, а також офіційної зміни показників індексів інфляції, що тягне за собою зміну розміру орендної плати, розмір орендної плати пропорційно змінюється та підлягає обов'язковій сплаті орендарем в кожному разі такої зміни без погодження із Василівською сільською радою, як орендодавцем, та без внесення змін та/або доповнень до цього договору.
У такому випадку обчислення розміру орендної плати та її сплата здійснюються орендарем самостійно на підставі цього договору та повідомлення орендодавця про зміну нормативної грошової оцінки землі, яке направляється орендодавцем засобами поштового зв'язку супровідним рекомендованим листом, разом із витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель Василівської сільської ради відносно окремої земельної ділянки.
У разі зміни показників індексів інфляції розмір орендної плати коригується (обчислюється і сплачується) орендарем самостійно на коефіцієнт інфляції (індекс споживчих цін), який визначається і публікується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики в офіційних періодичних виданнях.
3. Порядок погодження розміру орендної плати
3.1. Підставою для визначення розміру орендної плати є грошова оцінка землі.
3.2. Орендодавець на підставі рішення Василівської сільської ради щодо передачі в оренду земельної ділянки конкретного розміру, цільового призначення та дозволеного функціонального використання, відповідно до цього Положення готує розрахунок річного розміру орендної плати і погоджує його з Орендарем.
3.3. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу Орендодавця у разі зміни грошової оцінки земельної ділянки та у разі встановлення Верховною Радою України нових ставок земельного податку.
3.4. Орендар має право вимагати зменшення орендної плати у випадку виникнення форс-мажорних обставин.
3.5. Рішення про зміну розміру орендної плати за земельну ділянку приймає Василівська сільська рада відповідним рішенням за поданням спеціаліста відділу земельних питань сільської ради та за погодженням постійних комісій сільської ради.
Розмір орендної плати не є сталим і змінюється у зв’язку з проведенням щорічної індексації грошової оцінки і внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства та інших нормативних документів.
При зміні розміру орендної плати Орендодавець односторонньо письмово повідомляє Орендаря.
3.6. Розрахункові ставки орендної плати підлягають коригуванню при встановленні Верховною Радою України нових ставок земельного податку та змін грошової (економічної) оцінки земель Василівської територіальної громади . Ставки орендної плати підлягають щорічній індексації відповідно до офіційного коефіцієнту індексації грошової оцінки земель.
4. Порядок справляння орендної плати за землю
4.1. Орендна плата за земельні ділянки справляється виключно у грошовій формі.
4.2. Орендна плата вноситься Орендарем щомісячно на бюджетний рахунок Василівської сільської ради рівними частинами до 20-го числа місяця наступного за звітним.
4.3. За несвоєчасну сплату орендної плати нараховується пеня із розрахунку 1 % за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
4.4. Внесення орендної плати на майбутній період оренди допускається на термін не більше одного року.
5. Права та обов'язки орендодавця й орендарів, захист їх прав
5.1. Права та обов'язки орендодавця. Орендодавець має право вимагати від орендаря:
- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
- дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил;
- своєчасного внесення орендної плати.
Орендодавець зобов’язаний:
- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;
- при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
- не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;
- попередити орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об'єкта оренди.
5.2. Права та обов'язки орендаря
Орендар земельної ділянки має право:
- самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;
- отримувати продукцію і доходи.
Орендар земельної ділянки зобов’язаний:
- приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;
- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
- своєчасно в повному обсязі вносити орендну плату.
6. Перехід права оренди земельної ділянки, пов’язаний із переходом права на будинок/будівлю, що на ній розміщені
У разі відчуження орендарем, як власником будинку/будівель/споруд, розташованих на орендованій ним земельній ділянці та належних йому на праві власності, іншій особі, орендар зобов'язується укласти із набувачем такого об'єкта нерухомості двосторонню угоду про перехід зобов'язань за договором оренди землі (далі — угода) у день укладання правочину про відчуження належного орендареві об'єкта нерухомості (будинку/ будівлі/споруди).
Згідно з умовами угоди орендаря за цим договором замінює особа, яка придбала об’єкт нерухомості, розміщений на орендованій земельній ділянці, та набуває всіх прав та обов’язків орендаря, передбачених договором оренди земельної ділянки.
Розгляд питання про перехід зобов’язань за договором оренди землі до нового власника будинку/будівлі , споруди, що на ній розміщені, без прийняття Василівською сільською радою рішення здійснюється виконавчим комітетом Василівської сільської ради на підставі поданих документів та підготовленого висновку уповноваженим відділом щодо можливості переходу права користування оренди землі шляхом укладення додаткової угоди.
Після укладення додаткової угоди до договору оренди землі уповноважений відділ не пізніше 3-х робочих днів з дня підписання договору формує необхідний пакет документів та звертається (направляє) до органу державної реєстрації речових прав для здійснення державної реєстрації відповідних речових прав на земельну ділянку. Державна реєстрація речових прав на земельну ділянку здійснюється у відповідності із Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Особа, яка придбала об’єкт нерухомості, розміщений на орендованій земельній ділянці, набуває всіх прав та обов’язків орендаря за цим договором, а зобов’язання орендаря, який здійснив відчуження об'єкта нерухомості, розташованого на орендованій земельній ділянці, згідно з цим договором припиняються із дня внесення відповідних змін до запису Державного реєстру прав про право оренди в частині особи орендаря.
7. Зміна, припинення і поновлення договору оренди землі
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. Зміна умов договору оформляється додатковою угодою до такого договору, яка вчиняється в тій самій формі, що й договір, який змінюється, містить відомості про зміну його умов та є його невід’ємною частиною.
Сторона за договором не пізніше ніж в 20-денний строк з дня отримання примірників додаткової угоди, у разі згоди з її умовами, підписує їх та скріплює печаткою (в разі її наявності) і повертає до уповноваженого відділу супровідним листом, який може здаватися через канцелярію або направлятися поштою.
У разі наявності необґрунтованих зауважень до додаткової угоди, відхилення пропозиції або неотримання відповіді на неї у 20-денний термін з дня її направлення (із врахуванням часу поштового обігу), спір вирішується в судовому порядку.
Договір оренди землі припиняється в разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- смерті фізичної особи — орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, ліквідації юридичної особи — орендаря:
У разі засудження фізичної особи — орендаря до позбавлення волі або обмеження його дієздатності за рішенням суду право на оренду земельної ділянки переходить до одного з членів його сім’ї, який виявив бажання і може відповідно до закону стати орендарем, а в разі його відмови або відсутності таких — до осіб, які використовували цю земельну ділянку разом з орендарем, за їх згодою, якщо це не суперечить вимогам Земельного кодексу України та цього Закону;
- відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем;
- ліквідації юридичної особи — орендаря.
Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом.
Поновлення договору оренди землі.
По закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це Василівську сільську раду до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі, укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із виконавчим комітетом Василівської сільської ради без прийняття рішення Василівської сільської ради про поновлення договору оренди землі.
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов’язковому порядку.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається за таких умов:
- використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;
- систематична несплата орендної плати;
- набуття іншою особою права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці;
- у разі необхідності надання земельної ділянки для суспільних потреб, у разі здійснення самочинного будівництва на орендованій земельній ділянці.
Договір оренди землі також може бути достроково розірваний за взаємною згодою сторін.
Розірвання договору оренди землі може відбуватися за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення чи пошкодження земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Секретар сільської ради Ганна ІВАНОВА
Додаток № 2 до рішення
Василівської сільської ради
від 29.06.2023 року №
Орендна плата на території Василівської сільської ради
на 2024 рік
Ставка (відсотки від нормативної грошової оцінки) орендної плати за земельні ділянки різних категорій, які розміщені на території Василівської сільської ради на 2024 рік:
Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об'єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:
Код області |
Код району |
Код згідно з КОАТУУ |
Найменування адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту, або території об'єднаної територіальної громади |
15 |
11 |
UA51060070010082409 |
с. Василівка |
15 |
11 |
UA51060070020018589 |
с. Баннівка |
15 |
11 |
UA51060070030078578 |
с. Голиця |
15 |
11 |
UA51060070040048888 |
с. Калчева |
15 |
11 |
UA51060070050065222 |
с. Каракурт |
15 |
11 |
UA51060070060041080 |
с. Новий Каракурт |
Цільове призначення земельної ділянки |
Розмір річної орендної ставки за користування землею (відсоток від нормативної грошової оцінки землі) |
1 |
2 |
для будівництва та обслуговування об’єктів комерційного спрямування (магазини, кафе, ресторани, готелі, тимчасові споруди, які здійснюють торгівельну діяльність, розважальні комплекси та інші об’єкти торгівлі) в залежності від площі, а саме: |
|
|
12 |
|
8 |
|
3 |
|
12 |
|
7 |
|
7 |
для обслуговування ангарів, складів, господарських дворів і споруд |
4 |
для обслуговування ангарів, складів, господарських дворів і споруд, яки не функціонують |
3 |
для обслуговування об’єктів побуту (пошиття та ремонт одягу, взуття, хімчистки, пральні, лазні, ремонт годинників, перукарні) |
5 |
промисловості (розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд промислових, транспортних та інших підприємств, їх під'їзних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель, інших споруд, виробнича діяльність тощо) |
5 |
Транспорту: - землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, авіаційного, трубопровідного транспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту; - землі надані підприємствам, установам та організаціям для обслуговування автостанції та/або які здійснюють перевезення громадян |
12 |
зв’язку та телекомунікації (земельні ділянки, надані під повітряні і кабельні телефонно-телеграфні лінії та супутникові засоби зв'язку,під базовими мобільними станціями) |
12 |
енергетичної системи (землі, надані під об'єкти транспортування електроенергії) |
12 |
газотранспортні системи (землі, надані під об'єкти транспортування газу до користувача, адмін. будівлі) |
12 |
оборони та іншого значення |
5 |
Розміщення АЗС |
12 |
Розміщення СТО, майданчики для миття автомашин |
12 |
землі водного фонду |
1 |
землі сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту |
8 |
ріллі, сіножаті, пасовища, та розорані пасовища |
8 |
багаторічні насадження |
5 |
ведення особистого селянського господарства та ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
8 |
За земельні ділянки, що не ввійшли до даного переліку |
12 |
Сільський голова Петро БОЙЧЕВ
ПРОЄКТ
ВАСИЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
БОЛГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СОРОКОВА СЕСІЯ
ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
Код згідно з КОАТУУ UA51060070000052726
РІШЕННЯ
29.06.2023 року с. Василівка №
Про встановлення ставки збору за
місця для паркування транспортних
засобів на території Василівської
сільської ради на 2024 рік.
Керуючись статтями 10,12, 265, 268, Податкового кодексу України №2755-IV від 02.12.2010 року, пунктом 24 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Василівська сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Встановити з 01.01.2024 року на території Василівської сільської ради ставку збору за місця для паркування транспортних засобів за кожний день провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у гривнях за 1 квадратний метр площі земельної ділянки, відведеної для організації та провадження такої діяльності в розмірі 0,05% мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
2. Дане рішення оприлюднити шляхом розміщення на інформаційному сайті не пізніш, як у десятиденний строк після прийняття рішення.
3. Рішення сесії від 21.06.2022 р. № 657 визнати такими, що втратило чинність.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва (Кіосєв В.Д.)
Сільський голова Петро БОЙЧЕВ
ПРОЄКТ
ВАСИЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
БОЛГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СОРОКОВА СЕСІЯ
ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
Код згідно з КОАТУУ UA51060070000052726
РІШЕННЯ
29.06.2023 року с. Василівка №
Про встановлення розміру ставок
туристичного збору на території
Василівської сільської ради на 2024 рік
З метою наповнення доходної частини місцевого бюджету, здійснення повноважень щодо встановлення місцевих податків і зборів, відповідно до статті 268 Податкового кодексу України зі змінами, Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», враховуючи пропозиції постійної комісії з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики та регламенту, керуючись пунктом 24 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Василівська сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Встановити ставки туристичного збору на території Василівської сільської ради на 2023 рік:
1.1. Платники туристичного збору визначені пунктом 268.2 статті 268 Податкового кодексу України;
1.2. Встановити ставку туристичного збору за кожну добу тимчасового розміщення особи у місцях проживання (ночівлі) на території Василівської сільської ради у розмірі 0,5 відсотка для внутрішнього туризму та 2 відсотка для в’їзного туризму від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня звітного року (податкового), для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення та затвердити Положення про справляння туристичного збору (додається).
1.3. База оподаткування визначена відповідно до пункту 268.4 статті 268 Податкового кодексу України.
1.4. Особливості справляння збору та порядок сплати збору визначені пунктом 268.6, пунктом 268.7 статті 268 Податкового кодексу України.
2. Це рішення діє до встановлення Василівською сільською радою нових ставок туристичного збору.
3. Оприлюднити рішення шляхом розміщення на інформаційному сайті сільської ради не пізніш, як у десятиденний строк після прийняття рішення.
4. Рішення сесії від 21.06.2023 р. № 658 визнати такими, що втратило чинність.
5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва (Кіосєв В.Д.)
Сільський голова Петро БОЙЧЕВ
Додаток до рішення
Василівської сільської ради
від 29.06. 2023 року №
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок справляння туристичного збору
1. Загальні положення
1.1. Положення про туристичний збір на території Василівської сільської ради (далі – Положення) розроблено на підставі ст. 268 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), Бюджетного кодексу України, п.24 ч.1 ст.26, ч.1 ст.59, ч.1 ст.69 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97- ВР (зі змінами та доповненнями) та визначає порядок справляння туристичного збору на території Василівської сільської ради.
Це Положення є обов’язковим до виконання юридичними та фізичними особами на території Василівської сільської ради.
1.2. Внутрішній туризм для цілей розділу XII «Податок на майно» Податкового кодексу України - переміщення в межах території України громадян України та/або осіб, які постійно проживають на території України, в пізнавальних, професійно -ділових чи інших цілях.
1.4. В’їзний туризм для цілей розділу XII «Податок на майно» Податкового кодексу України - прибуття на територію України та/або переміщення в межах території України осіб, які постійно не проживають на території України, в пізнавальних, професійно-ділових чи інших цілях.
1.5. Туристичний збір – це місцевий збір, кошти від якого зараховуються до місцевого бюджету.
2. Платники податку
2.1. Платниками збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають на територію адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє рішення Василівської сільської ради про встановлення туристичного збору, та тимчасово розміщуються у місцях проживання (ночівлі), визначених підпунктом 5.1 пункту 5 цього Положення.
2.2. Платниками збору не можуть бути особи, які:
а) постійно проживають, у тому числі на умовах договорів найму на території Василівської сільської ради;
б) особи визначені підпунктом “в” підпункту 14.1.213 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, які прибули у відрядження або тимчасово розміщуються у місцях проживання (ночівлі), визначених підпунктом “б” підпунктом 5.1 пункту 5 цього Положення, що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму;
в) інваліди, діти-інваліди та особи, що супроводжують інвалідів I групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого);
ґ) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
д) особи, які прибули за путівками (курсівками) на лікування, оздоровлення, реабілітацію до лікувально-профілактичних, фізкультурно-оздоровчих та санаторно-курортних закладів, що мають ліцензію на медичну практику та акредитацію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я;
є) дитячі лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі та санаторно-курортні заклади;
ж) члени сім’ї фізичної особи першого та/або другого ступеню споріднення, визначені відповідно до підпункту 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, які тимчасово розміщуються такою фізичною особою у місцях проживання (ночівлі), визначених підпунктом “б” підпунктом 5.1 пункту 5 цього Положення, що належать їй на праві власності або на праві користування за договором найму.
3. Ставка збору
3.1. Ставка туристичного збору встановлюється за кожну добу тимчасового розміщення особи у місцях проживання (ночівлі), визначених підпунктом 5.1 пункту 5 цього Положення, у розмірі 0,5 відсотка - для внутрішнього туризму та 2 відсотка - для в’їзного туризму від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення.
4. База справляння збору
4.1. Базою справляння збору є загальна кількість діб тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі), визначених підпунктом 5.1 пункту 5 цього Положення.
5. Податкові агенти та місця проживання (ночівлі)
5.1. Справляння збору може здійснюватися з тимчасового розміщення у таких місцях проживання (ночівлі):
а) готелі, кемпінги, мотелі, гуртожитки для приїжджих, хостели, будинки відпочинку, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, пансіонати та інші заклади готельного типу, санаторно-курортні заклади;
б) житловий будинок, прибудова до житлового будинку, квартира, котедж, кімната, садовий будинок, дачний будинок, будь-які інші об’єкти, що використовуються для тимчасового проживання (ночівлі).
5.2. Справляння збору може здійснюватися такими податковими агентами:
а) юридичними особами, філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами юридичних осіб згідно з підпунктом 7.2 пункту 7 цього Положення, фізичними особами - підприємцями, які надають послуги з тимчасового розміщення осіб у місцях проживання (ночівлі), визначених підпунктом 5.1 пункту 5 цього Положення;
б) квартирно-посередницькими організаціями, які направляють неорганізованих осіб з метою їх тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі), визначених підпунктом "б" підпункту 5.1 пункту 5 цього Положення, що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму;
в) юридичними особами, які уповноважуються Василівською сільською радою, справляти збір на умовах договору, укладеного з відповідною радою.
Перелік податкових агентів та інформація про них розміщуються та оприлюднюються на офіційному веб-сайті Василівської сільської ради.
6. Особливості справляння збору
6.1. Платники збору сплачують суму збору авансовим внеском перед тимчасовим розміщенням у місцях проживання (ночівлі) податковим агентам, які справляють збір за ставками, у місцях справляння збору та з дотриманням інших вимог, визначених рішенням Василівської сільської ради.
За один і той самий період перебування платника збору на території однієї адміністративно-територіальної одиниці, на якій встановлено туристичний збір, повторне справляння збору, вже сплаченого таким платником збору, не допускається.
6.2. Особа здійснює тимчасове розміщення платника збору у місцях проживання (ночівлі), що належать такій особі на праві власності або на праві користування, виключно за наявності у платника збору документа, що підтверджує сплату ним туристичного збору відповідно до Податкового кодексу України та рішення Василівської сільської ради.
6.3. У разі дострокового залишення особою, яка сплатила туристичний збір, території адміністративно-територіальної одиниці, на якій встановлено туристичний збір, сума надмірно сплаченого збору підлягає поверненню такій особі у встановленому Податковим кодексом України порядку.
7. Порядок сплати збору
7.1. Податкові агенти сплачують збір за своїм місцезнаходженням щоквартально, у визначений для квартального звітного (податкового) періоду строк та відповідно до податкової декларації за звітний (податковий) квартал,
або авансовими внесками до 30 числа (включно) кожного місяця (у лютому - до 28 (29) включно) на підставі рішення Василівської сільської ради.
Податкові агенти, які сплачують збір авансовими внесками, відображають у податковій декларації за звітний (податковий) квартал суми нарахованих щомісячних авансових внесків. При цьому остаточна сума збору, обчислена відповідно до податкової декларації за звітний (податковий) квартал (з урахуванням фактично внесених авансових платежів), сплачується такими податковими агентами у строки, визначені для квартального звітного (податкового) періоду.
7.2. Податковий агент, який має підрозділ без статусу юридичної особи, що надає послуги з тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі) не за місцем реєстрації такого податкового агента зобов’язаний зареєструвати такий підрозділ як податкового агента туристичного збору в контролюючому органі за місцезнаходженням підрозділу.
7.3. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.
Секретар сільської ради Ганна ІВАНОВА
ПРОЄКТ
ВАСИЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
БОЛГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СОРОКОВА СЕСІЯ
ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
29.06.2023 року с. Василівка №
Про утворення старостинських округів,
затвердження Положення про старостинські округи
та Порядку проведення громадського обговорення
кандидатури старости в старостинських округах
Василівської сільської ради
Відповідно до пункту 61 частини першої статті 26, частини першої статті 541, частини першої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку інституту старост» від 14.07.2021 р. №1638-ІХ (далі - Закон №1638-ІХ), враховуючі рішення Василівської сільської ради від 01.12.2020 р. №10- VІІІ «Про затвердження старост», Василівська сільська рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Утворити на території Василівської сільської ради 4 (чотири) старостинських округів в таких межах:
- Баннівський старостинський округ з центром в с. Баннівка, за адресою: 68750, Одеська область, Болградський район, село Баннівка, вулиця Центральна, буд. 34, що складається із села Баннівка;
- Голицький старостинський округ з центром в с. Голиця, за адресою: 68724, Одеська область, Болградський район, село Голиця, вулиця Кара Маринська, буд. 98, що складається із села Голиця;
- Калчевський старостинський округ з центром в с. Калчева, за адресою: 68723, Одеська область, Болградський район, село Калчева, вулиця Миру, буд. 70, що складається із села Калчева;
- Каракуртський старостинський округ з центром в с. Каракурт, за адресою: 68751, Одеська область, Болградський район, село Каракурт, вулиця Арнаутська, буд. 74, що складається із сіл Каракурт та Новий Каракурт;
2. Вважати:
2.1. Старосту села Баннівка – Генчева Віктора Петровича, старостою Баннівського старостинського округу.
2.2. Старосту села Голиця – Недялкова Петра Петровича, старостою Голицького старостинського округу.
2.3. Старосту села Калчева – Касім Георгія Георгійовича, старостою Калчевського старостинського округу.
2.4. Старосту сіл Каракурт та Новий Каракурт – Жечеву Олену Дмитрівну, старостою Каракуртського старостинського округу.
3. Затвердити Положення про старостинські округи Василівської сільської ради, додається (далі – Положення).
4. Затвердити Порядок проведення громадського обговорення кандидатури старости в старостинських округах Василівської сільської ради додається (далі – Порядок).
5. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань прав
людини, законності, депутатської діяльності, етики та регламенту (Касап Н.В.).
Сільський голова Петро БОЙЧЕВ
«ЗАТВЕРДЖЕНО»
рішення сільської ради
від 29.06.2023 №
ПОЛОЖЕННЯ
про старостинські округи
Василівської сільської ради
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Положення про старостинські округи Василівської сільської ради (далі – Положення) розроблено відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та визначає статус старостинських округів, порядок їх утворення, зміну території та ліквідацію.
1.2. Положення та зміни до Положення затверджується рішенням Василівської сільської ради (далі – рада).
1.3. Питання не врегульовані цим Положенням, регулюються чинним законодавством.
1.4. Якщо у випадку зміни діючого законодавства, норми даного Положення будуть суперечити чинному законодавству, то надалі, до внесення доповнень і змін у Положення, слід керуватись нормами чинного законодавства.
2. СТАТУС СТАРОСТИНСЬКОГО ОКРУГУ
2.1. Старостинський округ – частина території Василівської сільської територіальної громади, на якій розташовані один або декілька населених пунктів, з кількістю населення не менше 500 чоловік, крім адміністративного центру територіальної громади – с. Василівка, визначена сільською радою з метою забезпечення представництва інтересів жителів такого населеного пункту (населених пунктів) старостою. Старостинський округ з меншою кількістю населення може утворюватися радою у разі значної віддаленості населеного пункту, відсутності сполучення, неможливістю радою встановити точну кількість населення.
2.2. Для кожного старостинського округу Василівська сільська рада виготовляє відповідні печатки та штампи, які передаються відповідному старості або іншій відповідальній особі старостинського округу для використання.
2.3. В старостинському окрузі, окрім старости, можуть функціонувати окремі структурні підрозділи сільської ради, працювати закріплені працівники сільської ради, організовуватись громадські та інші роботи тимчасового характеру.
3. УТВОРЕННЯ, ЛІКВІДАЦІЯ ТА ЗМІНА ТЕРИТОРІЇ СТАРОСТИНСЬКОГО ОКРУГУ
3.1. Правом утворення, ліквідації та зміни території старостинських округів наділена виключно Василівська сільська рада, яка на пленарному засіданні приймає відповідне рішення більшістю голосів.
3.2. З метою утворення, ліквідації, зміни території старостинських округів право вносити обґрунтовані пропозиції мають сільський голова, секретар сільської ради, депутати сільської ради, постійні комісії сільської ради, виконавчий комітет сільської ради, загальні збори громадян.
3.3. Утворення старостинського округу – це формування частини території, що є складовою частиною територіальної громади з сукупністю жителів одного чи декількох населених пунктів (крім адміністративного центру ТГ), яка потребує забезпечення представництва своїх інтересів старостою у виконавчих органах відповідної ради.
3.4. Рішення про утворення старостинських округів повинно містити таку інформацію:
- найменування старостинських округів та їх центрів (найменування старостинського округу може бути похідним від найменування населеного пункту, визначеного його умовним центром).
- перелік населених пунктів, що входять до складу кожного старостинського округу;
- адреси адміністративних будівель, де знаходяться робочі місця старост.
3.5. Зміна території старостинських округів – формування частини території відбувається через:
- збільшення їх кількості, шляхом поділу деяких старостинських округів;
- зменшення їх кількості, шляхом об’єднання деяких старостинських округів;
- перенесення населених пунктів з одного старостинського округу до іншого без збільшення чи зменшення кількості самих округів.
3.6. Ліквідація старостинського округу – це повне припинення старостинського округу та виключення його з нормативних документів ради. З прийняттям такого рішення сільською радою застосовуються пункту 3.4. та 3.5. цього Положення.
3.7. Кількість старостинських округів чи їх територія можуть змінюватися радою нового скликання до затвердження на посаду старост.
В окремих випадках, таких як дострокове припинення повноважень старости, смерть старости та з інших підстав, кількість старостинських округів та/або їх територія можуть змінюватись під час поточного скликання ради.
Секретар сільської ради Ганна ІВАНОВА
«ЗАТВЕРДЖЕНО»
рішення сільської ради
від 29.06.2023 №
Порядок
проведення громадського обговорення
кандидатури старости в старостинських округах
Василівської сільської ради
1.Загальні положення
1.1. Порядок проведення громадського обговорення кандидатури старости в старостинських округах Василівської сільської ради (далі – Порядок) встановлює процедуру організації, проведення та встановлення результатів громадського обговорення з питань, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо затвердження на посаді старост (далі - Громадське обговорення).
1.2. Даний Порядок розроблений відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» і є механізмом реалізації законних прав мешканців старостинських округів на участь у громадському обговоренні кандидатур на посаду старости.
1.3. Метою Громадського обговорення є визначення рівня підтримки кандидатури старости старостинського округу.
1.4. Основним завданням Громадського обговорення є погодження з жителями відповідного старостинського округу кандидатури старости.
1.5. У Громадському обговоренні можуть брати участь громадяни України, яким на день проведення Громадського обговорення виповнилося 18 років і які зареєстровані у населеному пункті відповідного старостинського округу.
1.6. Громадське обговорення має відкритий характер, проводиться на засадах добровільності, гласності та свободи висловлювань. Ніхто не може бути примушений до участі або обмежений в участі при проведенні Громадського обговорення.
2. Організація Громадського обговорення
2.1. Громадське обговорення відбувається у вигляді вивчення громадської думки щодо підтримки кандидатури старости та громадських слухань.
2.2 Кандидатура старости вноситься на Громадське обговорення сільським головою, про що ним приймається відповідне розпорядження.
2.3. Організацію Громадських обговорень забезпечує організаційний комітет, склад якого затверджується розпорядженням сільського голови.
2.4. Засідання оргкомітету проводиться в міру необхідності та вважаються правомочними за присутності 2/3 його складу.
2.5. Засідання оргкомітету протоколюються та підписуються його головою та усіма присутніми його членами.
2.6. Організаційний комітет:
2.6.1. Забезпечує належне інформування жителів старостинського округу про проведення Громадського обговорення.
2.6.2. Організовує опитування жителів та громадські слухання, готує підсумковий протокол про результати Громадського обговорення.
2.6.3. Узагальнює та оприлюднює результати Громадського обговорення.
2.6.4 Вирішує інші організаційно - технічні питання, що стосуються проведення Громадського обговорення.
3. Проведення Громадського обговорення
3.1 Проведення Громадського обговорення передбачає визначення в старостинському окрузі рівня підтримки запропонованої кандидатури старости.
3.2. Інформація про дату, час та місце проведення Громадського обговорення публікується на офіційному веб-сайті сільської ради та розміщується на інформаційних стендах в населених пунктах старостинського округу не пізніше, як за 3 (три) дні до встановленої дати їх проведення.
3.3. Визначення рівня підтримки проводиться шляхом опитування жителів відповідного старостинського округу.
3.3.1. Час та місце проведення опитування визначається організаційним комітетом.
3.3.2. Опитування жителів відповідного старостинського округу проводиться у формі заповнення підписних листів на підтримку кандидатури старости, що повинен містити інформацію про учасника опитування із зазначенням його прізвища, власного імені (усіх власних імен) та по батькові (за наявності), числа, місяця і року народження, серії та номера паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України - для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), що засвідчується підписом таких учасників.
4. Встановлення та оприлюднення результатів Громадського обговорення
4.1. Кандидатура старости вважається погодженою з жителями відповідного старостинського округу, якщо в результаті Громадського обговорення отримала таку підтримку у старостинському окрузі:
- з кількістю жителів до 1500 - більше 20 відсотків голосів жителів від загальної кількості жителів відповідного старостинського округу, які є громадянами України і мають право голосу на виборах;
- з кількістю жителів від 1500 до 10 тисяч - більше 17 відсотків голосів жителів від загальної кількості жителів відповідного старостинського округу, які є громадянами України і мають право голосу на виборах.
4.2. За результатами проведеного Громадського обговорення кандидатури старости складається протокол, що має містити такі відомості: дата (період) і місце проведення опитування громадян та громадських слухання, кількість жителів відповідного старостинського округу, які є громадянами України і мають право голосу на виборах, відомості про кандидата на старосту, кількість учасників опитування, які підтримали відповідну кандидатуру.
Підписні листи на підтримку кандидатури старости є частиною протоколу і додаються до нього.
4.3. Оприлюднення підсумків Громадського обговорення здійснюється шляхом опублікування протоколу на офіційному веб-сайті сільської ради.
5. Прикінцеві положення
5.1. Зміни та доповнення до цього Положення вносяться відповідним рішення сільської ради.
5.2. Питання щодо проведення Громадського обговорення, не врегульовані цим Положенням, регулюються відповідно до вимог чинного законодавства України.
5.3. За результатами Громадського обговорення сільський голова вносить на розгляд сільської ради проект рішення щодо затвердження старости у відповідному старостинському окрузі.
5.4 Кандидатура старости відповідного старостинського округу, не підтримана сільською радою, не може бути повторно внесена для затвердження в цьому старостинському окрузі протягом поточного скликання сільської ради.
Секретар сільської ради Ганна ІВАНОВА
ПРОЄКТ
ВАСИЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
БОЛГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СОРОКОВА СЕСІЯ
ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
29.06.2023 року с. Василівка №
Про затвердження Правил утримання домашніх,
свійських тварин та птиці на території
Василівської сільської територіальної громади
Відповідно до Законів України «Про захист тварин від жорстокого поводження», «Про тваринний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про ветеринарну медицину», «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», «Про захист населення від інфекційних хвороб», «Про благоустрій у населених пунктах», з метою забезпечення відповідного санітарного, екологічного та протиепізоотичного стану на території Василівської сільської територіальної громади, керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Василівська сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Правила утримання домашніх, свійських тварин та птиці на території Василівської сільської територіальної громади, що додаються.
2. Інспектору з інформаційно-організаційної роботи та зв’язку з громадськістю оприлюднити дане рішення на офіційному веб-сайті Василівської сільської ради.
3. Дане рішення набуває чинності з дня його опублікування.
4. Контроль за виконанням рішення покласти постійні комісії Василівської сільської ради з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою та з гуманітарних питань.
Сільський голова Петро БОЙЧЕВ
Додаток
«ЗАТВЕРДЖЕНО»
рішення сільської ради
від 29.06.2023 №
Правила утримання домашніх, свійських тварин та птиці
на території Василівської сільської територіальної громади
1. Загальні положення
1.1. Правила утримання домашніх, свійських тварин та птиці на території Василівської сільської територіальної громади (надалі - Правила) розроблено з метою врегулювання відносин у сфері поводження з домашніми, свійськими тваринами та птицею, забезпечення відповідного санітарного, екологічного та епізоотичного стану території громади відповідно до Законів України «Про благоустрій населених пунктів», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про захист тварин від жорстокого поводження», «Про тваринний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про ветеринарну медицину», «Про ідентифікацію та реєстрацію тварин», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про захист населення від інфекційних хвороб» та інших нормативно-правових актів та документів. Правила – є нормативно-правовим актом, яким установлюються вимоги до утримання домашніх, свійських тварин та птиці в населених пунктах Василівської сільської територіальної громади.
1.2. Ці Правила поширюються на відносини, що виникають у зв'язку з утриманням домашніх, свійських тварин та птиці і поводженням з ними фізичних та юридичних осіб.
1.3. Суб'єкти господарювання, громадяни, іноземці, особи без громадянства – власники собак, котів, свійської худоби та птиці тощо зобов'язані дотримуватись ветеринарно-санітарних правил, санітарно-гігієнічних норм і правил їх утримання, визначених нормативно - правовими актами за умови обов'язкового забезпечення безпеки людей.
1.4. Фізичні та юридичні особи, які утримують домашніх, свійських тварин та птицю зобов'язані дотримуватися вимог нормативно-правових актів, зазначених у статті 2 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», санітарно-гігієнічних і ветеринарних норм та правил, а також не допускати порушень прав і законних інтересів інших фізичних і юридичних осіб та не створювати загрози безпеці людей, а також інших тварин.
1.5. Домашні тварини можуть належати на праві власності юридичній або фізичній особі, яка досягла 16 років і спроможна забезпечити належне утримання тварин відповідно до природних (фізіологічних) та видових потреб. Для задоволення потреб власного виробництва, сировині тваринницького походження, отримання доходів до сімейних бюджетів від частки їх реалізації в особистих господарствах жителями Василівської сільської територіальної громади (далі власниками) утримуються різні види домашніх, свійських тварин та птиці.
1.6. Відповідальність за дії тварин несуть їх власники, особи, яким тварини належать на інших підставах, що не суперечать чинному законодавству, а також особи, які супроводжують тварину. Шкода, заподіяна особі або майну фізичної особи, а також шкода, заподіяна майну юридичної особи твариною, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її утримує.
1.7. Правила базуються на наступних принципах:
- гуманного ставлення до тварин;
- участі органів місцевого самоврядування і виконавчої влади, територіальних органів Держпродспоживслужби та ветеринарної медицини, громадських організацій (представників інших організацій, установ тощо) та зацікавлених фізичних та юридичних осіб у заходах щодо вирішення проблем, пов'язаних з утриманням тварин;
- обліку та регулювання чисельності тварин гуманними методами;
- обов'язкового виконання власниками тварин вимог цих Правил, а також ветеринарно-санітарних норм, забезпечення належного епізоотичного та санітарно-епідеміологічного стану в населених пунктах Василівської сільської територіальної громади;
- забезпечення належних умов для гармонійного співіснування людей та тварин в населених пунктах Василівської сільської територіальної громади.
2. Визначення термінів
Гуманне ставлення до тварин - дії, що відповідають вимогам захисту тварин від жорстокого поводження і передбачають доброзичливе ставлення до тварин, сприяння їх благу, покращання якості їх життя тощо.
Домашні тварини - собаки, коти та інші тварини, що протягом тривалого історичного періоду традиційно утримуються і розводяться людиною, а також тварини видів чи порід, штучно виведених людиною для задоволення естетичних потреб і потреб у спілкуванні, що, як правило, не мають життєздатних диких популяцій, які складаються з особин з аналогічними морфологічними ознаками, та існують тривалий час у їх природному ареалі.
Сільськогосподарські тварини – тварини, що утримуються та розводяться людиною для отримання продуктів і сировини тваринного походження;
утримання в домашніх умовах — це обмеження природної волі домашніх тварин, що виключає їх вільне переміщення за межами квартири, подвір’я окремого будинку.
Притулки для тварин – неприбуткові установи, спеціально призначені та облаштовані для утримання безпритульних тварин.
Безпритульні тварини - домашні тварини, що залишилися без догляду людини або утворили напіввільні угруповання, здатні розмножуватися поза контролем людини.
Жорстоке поводження з тваринами - знущання над тваринами, у тому числі безпритульними, що спричинило їх мучення, завдало їм фізичного болю, страждань, у тому числі спричинило тілесні ушкодження, каліцтво чи загибель, нацьковування тварин одна на одну та на інших тварин, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, залишення тварин напризволяще, а також інші порушення правил утримання, поводження та транспортування тварин.
Потенційно небезпечні собаки – собаки, які належать до порід собак, визначених потенційно небезпечними, а також особини, які мають фенотипічні ознаки цих порід. Службові собаки та собаки бійцівських порід є джерелом підвищеної небезпеки.
Собаки, що визнані небезпечними – собаки, які незалежно від породи вже проявили неспровоковану агресію до людей і тварин, що підтверджено відповідним протоколом (актом), складеним з дотриманням вимог законодавства України.
Евтаназія – гуманні методи умертвіння тварин, що виключають їх передсмертні страждання.
Екскременти – відходи життєдіяльності тварини.
Інші поняття та терміни у цих Правилах вживаються у значенні, які наведені в Законах України «Про благоустрій населених пунктів» та «Про захист тварин від жорстокого поводження», а також Методичних рекомендаціях з розроблення правил утримання домашніх тварин у населених пунктах, затверджених наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 02.06.2009 № 264.
3. Вимоги до утримання домашніх та інших тварин
3.1 Загальні правила утримання домашніх та інших тварин:
3.1.1. Кількість тварин, яких може утримувати фізична чи юридична особа, обмежується можливістю забезпечення їм умов утримання відповідно до вимог законодавства та цих Правил. При цьому утримання тварин не повинно порушувати права осіб, які мешкають поруч, шляхом утворення значних неприємних запахів, створення звукового та іншого впливу в порушення діючого санітарно-епідеміологічного законодавства.
3.1.2. Гранична кількість утримання домашніх тварин:
- котів у приватному секторі – не більше 4 тварин (у разі перевищення граничної кількості тварин, дозволяється їх утримання при можливості забезпечення їм умов утримання відповідно до вимог законодавства та цих Правил, з обов’язковим отриманням письмової згоди від сусідів);
- котів у багатоквартирних житлових будинках – не більше 3 тварин (у разі перевищення граничної кількості тварин, дозволяється їх утримання при можливості забезпечення їм умов утримання відповідно до вимог законодавства та цих Правил, з обов’язковим отриманням письмової згоди від сусідів суміжних квартир);
- собак у приватному секторі – не більше 3 тварин (у разі перевищення граничної кількості тварин, дозволяється їх утримання при можливості забезпечення їм умов утримання відповідно до вимог законодавства та цих Правил, з обов’язковим отриманням письмової згоди від сусідів);
- собак у багатоквартирних житлових будинках – не більше 2 тварин (у разі перевищення граничної кількості тварин, дозволяється їх утримання при можливості забезпечення їм умов утримання відповідно до вимог законодавства та цих Правил, з обов’язковим отриманням письмової згоди від сусідів суміжних квартир).
- інші домашні тварини - дозволяється їх утримання при можливості забезпечення їм умов утримання відповідно до вимог законодавства та цих Правил, не порушуючи законних прав та інтересів інших фізичних і юридичних осіб.
3.1.3. Умови утримання тварин повинні задовольняти їхні природні потреби в їжі, воді, сні, рухах, контактах із собі подібними, у природній активності та інші потреби.
3.1.4. Місце утримання тварин повинно бути оснащено таким чином, щоб забезпечити необхідний простір, температуру повітря, режим вологості і вентиляції, природне освітлення та можливість контакту тварин із природним для них середовищем.
3.1.5. Утримання тварин у дитячих закладах допускається за умови забезпечення постійного догляду за тваринами відповідно до вимог законодавства.
3.2. Утримання домашніх та інших тварин дозволяється:
а) у квартирах, в яких проживає одна сім’я, а також в будинках, що належать громадянам на правах приватної власності, за кількістю, обмеженою можливістю забезпечення їм умов утримання відповідно до вимог цих Правил;
б) у квартирах, де проживає кілька сімей, лише за письмовою згодою всіх мешканців квартири. При цьому не дозволяється утримувати домашніх тварин у місцях загального користування;
в) у «зоокутках» дитячих, освітніх і оздоровчих закладів – з дозволу відповідного органу за погодженням з територіальним органом Держпродспоживслужби;
г) у вільному вигулі на ізольованій, добре огородженій території (в ізольованому приміщенні) на прив’язі або без неї;
д) юридичним особам – в обладнаних приміщеннях або на прив’язі.
3.2.1. Дозволяється утримувати собак без повідків і намордників під час оперативного використання правоохоронними органами, собак спеціального призначення, а також під час муштри, на полюванні, на навчально-дресирувальних майданчиках.
3.2.2. Дозволяється утримувати домашніх та інших тварин без повідків і намордників під час проведення виставок та спортивних змагань.
3.2.3. Власники домашніх тварин мають право на території присадибної земельної ділянки за умови, якщо її огорожа забезпечує ізоляцію тварини на цій території, утримувати домашніх тварин (собак) з метою охорони об’єктів будівництва, територій підприємств, установ, організацій за умови наявності обладнаних приміщень або на прив’язі, в тому числі юридичні особи за умови наявності погодження зі службою ветеринарної медицини та відмітки про щорічне щеплення проти сказу.
3.3. Утримання потенційно небезпечних домашніх тварин:
3.3.1. Придбання потенційно небезпечних порід собак, визнаних небезпечними (додаток 1) дозволяється лише особам, які досягли 18-річного віку.
3.3.2. Власники собак, породи яких зазначені у додатку 1 відповідно до вимог порядку і правил обов’язкового страхування відповідальності власників собак за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2002 № 944 повинні укладати договір обов’язкового страхування відповідальності власників собак за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам.
3.4. Особи, які утримують домашніх та інших тварин, зобов’язані:
3.4.1. Дотримуватись вимог цих Правил, правил громадського порядку, норм співіснування, ветеринарних та санітарно-гігієнічних норм експлуатації жилих приміщень;
3.4.2. Не допускати порушень прав і законних інтересів інших фізичних і юридичних осіб, не створювати загрози безпеці людей;
3.4.3. Забезпечити домашній тварині необхідні умови, що відповідають її біологічним, видовим та індивідуальним особливостям;
3.4.4. Реєструвати (перереєструвати) домашніх та інших тварин (у тому числі, породних собак та котів);
3.4.5. Новопридбаних домашніх та інших тварин зареєструвати протягом десяти календарних днів з дня придбання (купівлі, отримання в дар тощо) тварини;
3.4.6. Тримати тварин (власникам тварин, які мають у володінні та (або) користуванні земельні ділянки) на прив’язі і спускати їх з прив’язі лише на території, що має огорожу, яка унеможливлює проникнення тварин за її межі, застерігати написом при вході та по периметру об’єкта або території про наявність таких тварин;
3.4.7. Виводити собак до місць та зон їх вигулу лише у наморднику (крім собак дрібних порід та їх метисів) та на повідку (для порід собак, які зазначені у додатку 1 - на короткому повідку не більш ніж 1,2 м.) з прикріпленими до нашийника ідентифікуючими позначками, маючи при собі засоби для прибирання екскрементів тварини;
3.4.8. Забезпечити умови недопущення втечі тварини та нападу її на людей та інших тварин;
3.4.9. Не допускати забруднення екскрементами тварин приміщень, сходових площадок та інших місць загального користування в будинках, дворах і на вулицях, шляхом прибирання екскрементів (ця вимога не поширюється на власників собак-поводирів);
3.4.10. Забезпечувати своєчасне надання домашній та іншій тварині ветеринарних послуг (обстеження, лікування, щеплення тощо). При проведенні больових процедур застосовувати знеболюючі препарати;
3.4.11. Дбати про домашню тварину, забезпечити їй достатню кількість їжі та постійний доступ до води;
3.4.12. Надавати можливість домашній тварині здійснювати необхідні рухи, контактувати з собі подібними;
3.4.13. Запобігати неконтрольованому розмноженню домашніх тварин;
3.4.14. У разі неможливості подальшого утримання тварини передати її у власність іншої, здати до спеціалізованого притулку;
3.4.15. У випадку загибелі тварини у найкоротші терміни повідомляти ветеринарну лікарню за місцем проживання, здавати реєстраційні посвідчення, і номерні знаки – до установи, яка їх видавала;
3.4.16. Негайно повідомляти заклади охорони здоров’я і ветеринарної медицини про випадки укусу або травмування твариною людини або іншої тварини, а також доставляти у ветеринарну установу тварин, які покусали людей чи інших тварин або заподіяли їм травми, для огляду і карантинування протягом 10 днів, а покусаних тварин – для огляду і лікування. У разі, коли неможливо доставити вказаних тварин, що покусали, повідомляти про них орган уповноважений у сфері поводження з домашніми та іншими тваринами в Василівській сільській територіальній громаді з метою вилову й доставки її до державної установи ветеринарної медицини;
3.4.17. Запобігати неконтрольованому розмноженню домашніх тварин.
3.5. Особа, яка супроводжує домашню тварину, зобов’язана забезпечити:
3.5.1. Безпеку оточуючих людей і тварин, а також майна від заподіяння шкоди супроводжуваною домашньою твариною;
3.5.2. Безпеку супроводжуваної домашньої тварини;
3.5.3. Безпеку дорожнього руху при проходженні з домашньою твариною біля транспортних шляхів і при їх переході шляхом безпосереднього контролю за її поведінкою;
3.5.4. При супроводженні домашніх тварин не допускається залишати їх без нагляду.
3.6. Власникам домашніх тварин забороняється:
3.6.1. Утримувати домашніх тварин незареєстрованими;
3.6.2. У стані алкогольного або наркотичного сп’яніння вигулювати тварин;
3.6.3. Вигулювати собак, що визнані небезпечними, без повідка і намордника у невизначених спеціально для вигулу місцях;
3.6.4. Приводити тварин (крім тварин супроводу – собак-поводирів) у приміщення магазинів (крім спеціалізованих магазинів для тварин), об’єктів громадського харчування, а також освіти та культури, на територію дитячих і спортивних майданчиків, інші місця загального користування тощо без письмового дозволу адміністрації об'єкту;
3.6.5. Доручати вигул собак особам, яким не виповнилося 14 років, психічно хворим, визнаним недієздатними або фізично неспроможними керувати твариною;
3.6.6. Купувати, продавати або дарувати тварин, брати участь у виставках, спортивних змаганнях та інших заходах без відповідного ветеринарного документа встановленого зразка;
3.6.7. Примушувати тварин до виконання неприродних для них дій, що призводять до травмування;
3.6.8. Нанесення побоїв, травм з метою примушування тварин до виконання будь-яких вимог;
3.6.9. Використання тварин в умовах надмірних фізіологічних навантажень;
3.6.10. Розводити тварин з уродженими патологіями, генетично та фізіологічно несумісних тварин;
3.6.11. Розводити тварин зі спадково закріпленою агресивністю;
3.6.12. Кидати тварину, залишати в безпомічному становищі;
3.6.13. Жорстоко поводитись з тваринами, спричиняти біль, нестерпні фізичні та психічні страждання, залишати бездоглядними, зумовлювати загибель тварини або здійснювати у відношенні до тварини інші неприпустимі дії;
3.6.14. Жебракувати з тваринами;
3.6.15. Залишати тварину в закритому салоні автомобіля за відсутності в ньому людини при температурі повітря більше +20°С та менше +5°С;
3.6.16. Замуровувати тварин у підвальних приміщеннях;
3.6.17. Залишати домашню тварину прив’язаною, якщо довжина прив’язі становить менше 20 метрів, крім собак, що виконують сторожові функції, для яких така довжина має становити не менше 10 метрів;
3.6.18. Незалежно від довжини прив’язі забороняється залишати тварину без можливості сховатися у приміщенні, споруді тощо, прив’язаною під дією прямого сонячного проміння при температурі повітря більше +20°С або менше 0°С;
3.6.19. Залишати домашню тварину прив’язаною без нагляду у громадських місцях чи місцях скупчення людей (поблизу зупинок, магазинів тощо), а також прив’язувати тварин до транспортних засобів та примушувати до бігу за моторними транспортними засобами;
3.6.20. Викидати екскременти, трупи домашніх та інших тварин у контейнери для збору побутових відходів чи захоронювати їх у не відведених для цього місцях;
3.6.21. Проводити собачі бої;
3.6.22. Примушувати до нападу одних тварин на інших, крім випадків використання собак мисливських порід, а також інших ловчих звірів та птахів для полювання;
3.6.23. Вигулювати або виводити в місця загального користування хижих тварин, а також хворих на інфекційні захворювання;
3.6.24. Проводити дослідження чи науково-медичні маніпуляції на тваринах, що можуть призвести до генетичних змін;
3.6.25. Застосовувати до тварин фармакологічні та механічні засоби допінгу;
3.6.26. Інші дії чи бездіяльність, що суперечить принципам захисту тварин від жорстокого поводження.
3.7. Забороняється утримувати тварин:
3.7.1. Особам, на яких накладалося адміністративне стягнення або застосовувалися заходи впливу за вчинення правопорушення, пов’язаного з порушенням Закону України «Про ветеринарну медицину», жорстоким поводженням з тваринами, - протягом року з дня набрання законної сили постановою про накладення адміністративного стягнення чи застосування заходів впливу;
3.7.2. Особам, які притягалися до кримінальної відповідальності за жорстоке поводження з тваринами або були звільнені від кримінальної відповідальності та провадження у справі закрито за нереабілітуючими обставинами, або стосовно яких були застосовані примусові заходи медичного чи виховного характеру, - протягом 10 років з дня набрання законної сили обвинувальним вироком суду або рішенням про звільнення від кримінальної відповідальності та закриття провадження у справі за нереабілітуючими обставинами, або рішенням про застосування, продовження, зміну примусових заходів медичного чи виховного характеру.
3.8. Вилов та тимчасова ізоляція безпритульних, домашніх тварин.
3.8.1. Собаки, незалежно від породи, належності та призначення, у тому числі й ті, що мають нашийники з номерними знаками і намордники, але знаходяться без власника на вулицях, площах, ринках, у скверах, садах, на бульварах, пляжах, у громадському транспорті, дворах та інших громадських місцях, вважаються безпритульними і підлягають вилову. Повторному вилову (але не більше одного разу на рік) для проведення повторної вакцинації та адаптації підлягають тварини, які раніше були виловлені, ідентифіковані та зареєстровані. Такі тварини розміщуються у притулки для тварин або центри реабілітації тварин, або під нагляд громадських та благодійних організацій, які зобов’язані забезпечити утримання та догляд за твариною з додержанням ветеринарних правил, або повертаються до ареалу перебування (у місця вилову) для вільного проживання.
3.8.2. Тимчасовій ізоляції підлягають собаки, коти та інші домашні тварини в разі, якщо на це є відповідне рішення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ветеринарної медицини, а також ті, що завдали тілесних ушкоджень людині або іншій домашній тварині. Тимчасова ізоляція домашніх тварин може проводитись у примусовому порядку, якщо домашня тварина є небезпечною для оточуючих.
3.8.3. Тимчасово ізольовані домашні тварини протягом семи днів з дня їх вилову повинні бути обстежені і після висновків державної установи ветеринарної медицини про стан здоров'я тварин повертаються власникам (після сплати витрат на обстеження і утримання), а в разі виявлення обставин, що можуть загрожувати життю та здоров'ю оточуючих, передаються спеціалізованим організаціям для подальшого лікування.
3.8.4. Вилов безпритульних тварин окремими громадянами забороняється, крім випадків, коли ці тварини є небезпечними для оточуючих та проявляють агресивність, створюючи загрозу безпеці людей.
3.8.5. Виловлені безпритульні домашні тварини протягом семи днів з дня їх вилову можуть утримуватися на карантині підприємствами або громадськими організаціями, що здійснюють вилов, і повертаються власникам або особам, які здійснюють опіку над такими тваринами, з дозволу ветеринарної установи після оплати вартості витрат на вилов і утримання.
3.8.6. Повернені власникам тварини підлягають щепленню проти сказу.
3.8.7. Власники зобов'язані протягом тридцяти днів утримувати таких тварин в ізольованому приміщенні і за вказівкою ветеринарної установи доставляти їх для огляду.
4. Особливості утримання свійських тварин і птиці
4.1. Кількість тварин, яких може утримувати фізична чи юридична особа, обмежується можливістю забезпечення їм умов утримання відповідно до вимог законодавства та цих Правил. При цьому утримання тварин не повинно порушувати права осіб, які мешкають поруч, шляхом утворення значних неприємних запахів, створення звукового та іншого впливу в порушення діючого законодавства.
4.2. Гранична кількість утримання свійських тварин і птиці на території приватного сектору:
- доросла птиця – не більше 100 голів, страусів – не більше 15 голів (у разі перевищення граничної кількості, дозволяється їх утримання при можливості забезпечення їм умов утримання відповідно до вимог законодавства та цих Правил, з обов’язковим отриманням письмової згоди від сусідів);
- мала рогата худоба – не більше 10 голів (у разі перевищення граничної кількості, дозволяється їх утримання при можливості забезпечення їм умов утримання відповідно до вимог законодавства та цих Правил, з обов’язковим отриманням письмової згоди від сусідів);
- велика рогата худоба – не більше 2 голів (у разі перевищення граничної кількості, дозволяється їх утримання при можливості забезпечення їм умов утримання відповідно до вимог законодавства та цих Правил, з обов’язковим отриманням письмової згоди від сусідів);
- кролі – не більше 30 голів з приплодом (у разі перевищення граничної кількості, дозволяється їх утримання при можливості забезпечення їм умов утримання відповідно до вимог законодавства та цих Правил, з обов’язковим отриманням письмової згоди від сусідів);
- свині – не більше 5 голів (у разі перевищення граничної кількості, дозволяється їх утримання при можливості забезпечення їм умов утримання відповідно до вимог законодавства та цих Правил, з обов’язковим отриманням письмової згоди від сусідів);
- коні – не більше 2 голів (у разі перевищення граничної кількості, дозволяється їх утримання при можливості забезпечення їм умов утримання відповідно до вимог законодавства та цих Правил, з обов’язковим отриманням письмової згоди від сусідів);
- інші свійські тварини - дозволяється їх утримання при можливості забезпечення їм умов утримання відповідно до вимог законодавства та цих Правил, не порушуючи законних прав та інтересів інших фізичних і юридичних осіб.
4.3. Гранична кількість утримання свійських тварин і птиці в малих сільських господарствах за межами населених пунктів:
- птахоферми – до 700 голів птиці;
- рогатої худоби – до 200 голів з приплодом;
- свиноферми – до 200 голів з приплодом.
4.4. На території приватних садиб допускається влаштування господарських будівель для утримання свійських тварин, при умові виконання вимог, викладених у ДБН Б.2.2-12:2019. Скарги про утримання на приватних подвір’ях свійських тварин та птиці розглядаються комісією, створеною органом місцевого самоврядування Василівської сільської територіальної громади, за участі територіальних органів Держпродспоживслужби та ветеринарної медицини (представників інших організацій, установ тощо). У ході роботи комісії розглядаються плани земельних ділянок та технічна документація на забудову. На планах повинні бути вказані господарчі будівлі для утримання тварин. У випадку їх відсутності на затверджених планах земельних ділянок та технічних паспортах на домоволодіння, наявність цих господарських приміщень вважається самовільною забудовою.
4.5. Юридичні та фізичні особи, діяльність яких пов'язана з утриманням та обігом тварин, зобов'язані:
- зареєструвати продуктивних тварин у відповідних державних установах ветеринарної медицини;
- утримувати у чистоті приміщення для тварин і птиці та прилеглі до них території;
- проводити профілактичні заходи боротьби з комахами та гризунами двічі на рік (восени та весною), та поточні (при виявленні шкідників);
- виконувати законні вимоги уповноважених представників державних органів, органу місцевого самоврядування та територіальних органів Держпродспоживслужби і ветеринарної медицини, щодо здійснення протиепізоотичних заходів та/або заходів карантину тварин, включаючи обмеження на переміщення тварин та/або осіб, що мали контакт з хворими тваринами або з тваринами, щодо яких є підозра на захворювання на хворобу, що підлягає повідомленню, та інших ветеринарно-санітарних заходів;
- негайно інформувати уповноважених представників державних органів, органу місцевого самоврядування та ветеринарної медицини про раптову загибель тварин, підозру на захворювання або виявлення хвороби, що підлягає повідомленню, або поведінку тварин, яка їм невластива;
- перед переміщенням тварин з потужностей (об'єктів), де вони утримуються, отримати від уповноважених представників державних органів, органу місцевого самоврядування та ветеринарної медицини дозвіл на їх переміщення; - доставляти тварин у визначене місце або забезпечувати належні умови за місцем утримання тварин для проведення ветеринарного огляду, діагностичних, профілактично-лікувальних обробок, включаючи дослідження і щеплення. У разі необхідності забезпечувати надійну фіксацію тварини при проведенні маніпуляцій, транспортування (доставки) відібраних зразків тканин, крові та інших матеріалів для діагностичних аналізів;
- виконувати всі вказівки ветеринарного лікаря з проведенням заходів, необхідних для попередження заразних захворювань тварин та птиці;
- у будівлях утримання худоби, де відсутня каналізація, встановити непроникний рідино-збірник із герметичною кришкою;
- завозити на територію Василівської сільської територіальної громади сільськогосподарських тварин та птицю за наявності супровідних ветеринарних документів;
- проводити забій сільськогосподарських тварин тільки на організованих забійних пунктах. Забій птиці та кролів, які належать громадянам, може проводитися подвірно з обов'язковою очисткою та дезінфекцією місця забою, фізичним особам, для власного споживання, дозволяється здійснювати забій великої худоби на території своєї присадибної ділянки;
- забороняється проводити лікування препаратами без призначення лікарем ветеринарної медицини: антимікробні, противірусні, протизапальні, імунобіологічні, гормональні.
4.6. Власникам сільськогосподарських (продуктивних) тварин та птиці забороняється випасати їх на вулицях та в інших громадських місцях (парках, скверах тощо) Василівської сільської територіальної громади, а також утримувати сільськогосподарських (продуктивних) тварин, птицю та бджіл на балконах багатоквартирних будинків.
5. Обов’язки та права власників тварин та птиці
5.1. З метою забезпечення відповідної санітарної культури, очищення, прибирання вулиць, висадки квітів, збереження інших зелених насаджень, впорядкування пам’ятних місць, місць масового відпочинку людей, власники тварин, птиці, собак і котів зобов’язані дотримуватися певних правил.
5.1.1. Особи, які утримують тварин та птицю, зобов'язані:
- заводити тварин і птицю виходячи з наявних умов їх утримання та догляду;
- забезпечувати тваринам необхідні умови, що відповідають їх біологічним, видовим та індивідуальним особливостям, відповідно до вимог чинного законодавства;
- дотримуватися санітарно-гігієнічних норм експлуатації приміщення, де утримуються тварини (місце постійного утримання), та норм співжиття;
- забезпечувати своєчасне надання домашнім тваринам ветеринарних послуг (обстеження, лікування, щеплення тощо);
- реєструвати тварин згідно вимог законодавства;
- реєструвати новопридбаних тварин протягом десяти днів з дня їх придбання;
- випасати тварин та вигулювати птицю тільки у відведених для цього місцях, індивідуальних огороджених толоках, індивідуальних подвір’ях, інших дозволених місцях. Випасання тварин має проводитись під доглядом власників;
- не допускати бездоглядного бродіння худоби вулицями, скверами, кладовищами Василівської сільської територіальної громади, в місцях, облаштованих для відпочинку людей, на території дитячих ігрових майданчиків, шкільного двору, знищення та забруднення худобою газонів, клумб, пошкодження зелених насаджень, посівів сільськогосподарських підприємств, громадян, незібраного врожаю сільськогосподарських культур;
- прибирати екскременти за своїми тваринами;
- у разі неможливості подальшого утримання тварини передати її за можливістю у власність до іншої особи;
- власники зобов’язані дбати про безпеку належних їм тварин щодо інфекційних захворювань, насамперед захворювань, небезпечних для здоров’я людей. У відповідності з ветеринарно-санітарними вимогами власники мають періодично піддавати власних тварин ветеринарно-діагностичним та клінічним обстеженням, профілактичним вакцинаціям та обробкам;
- негайно повідомляти медичну або ветеринарну установу про випадки заподіяння твариною ушкоджень здоров'ю людині або іншим тваринам та негайно доставляти домашню тварину, яка вчинила такі дії, у ветеринарну установу для огляду;
- у разі захворювання тварини або птиці, власник зобов’язаний повідомити про це ветеринарну установу, до зони обслуговування якої належить, неухильно виконувати усні або письмові вказівки ветеринарного спеціаліста щодо організації проведення лікування, вимушеного забою чи утилізації трупа тварини, птиці;
- дотримуватися вимог цих Правил, вимог нормативно-правових актів, ветеринарних та санітарних норм, не допускати порушень прав і законних інтересів інших фізичних і юридичних осіб, не створювати загрози для безпеки людей, а також іншим тваринам;
- за порушення правил утримання тварин, птиці, собак і котів, порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою території населеного пункту власники тварин притягуються до адміністративної відповідальності у відповідності з Кодексом України про адміністративні правопорушення.
5.1.2. Власники великої та дрібної рогатої худоби, свиней та коней окрім зазначених вище вимог повинні:
- буйних з проявами агресії до людей, особливо дітей, тварин (биків, жеребців, інших) утримувати тільки на стійлі;
- утримувати худобу у приміщеннях або загонах, передбачених для їх утримання, розташованих не ближче ніж 15 м від жилих приміщень і не менш ніж 50 м від дитячих, лікувальних та харчових закладів;
- систематично проводити заходи боротьби з комахами та гризунами;
- своєчасно проводити ветеринарний огляд худоби на наявність відповідних захворювань (бруцельоз, лейкоз, сказ, туберкульоз, сибірська виразка) та здійснювати необхідні щеплення;
- до місця випасу худобу проводити на прив’язі (мотузці);
- випас худоби проводити лише у відведених для цих цілей місцях під наглядом відповідальної особи (пастуха), який несе відповідальність за збереження і цілісність ввіреного йому поголів’я;
- здійснювати складування кормів, гною і компосту тільки на території присадибної ділянки, у винятковому випадку на відведеній органом місцевого самоврядування земельній ділянці з обов’язковим виконанням протипожежних, санітарних, ветеринарних і естетичних правил і норм;
- забій худоби, свиней, коней проводити в спеціально обладнаних для цього забійних пунктах або на території особистих домоволодінь, при цьому виключаючи попадання забійних відходів на вулиці, провулки та інші території населеного пункту.
5.1.3. Власники дрібних тварин та птиці окрім зазначених вище вимог повинні:
- утримувати дрібних тварин та птицю в спеціально обладнаних відповідно до санітарних та ветеринарних норм приміщеннях або загонах, які виключають їх проникнення на територію сусідніх ділянок та домоволодінь;
- випускати птицю за територію присадибної ділянки забороняється;
- вигул водоплавної птиці проводити на штучно створених в межах присадибної ділянки водоймах. Створення штучних водойм і загонів за межами присадибної ділянки заборонено.
5.2. Юридичні та фізичні особи, діяльність яких пов’язана з утриманням та обігом тварин, зобов’язані:
1) забезпечувати, щоб тварини, яких вони вирощують, утримують та/або здійснюють їх обіг, не мали хвороб, що підлягають повідомленню;
2) виконувати законні вимоги державних ветеринарних інспекторів та офіційних ветеринарних лікарів щодо здійснення протиепізоотичних заходів та/або заходів карантину тварин, включаючи обмеження на переміщення тварин та/або осіб, що мали контакт з хворими тваринами або з тваринами, щодо яких є підозра на захворювання на хворобу, що підлягає повідомленню, та інших ветеринарно-санітарних заходів;
3) негайно інформувати державного ветеринарного інспектора, офіційного ветеринарного лікаря або посадових осіб державних органів ветеринарної медицини про раптову загибель тварин, підозру на захворювання або виявлення хвороби, що підлягає повідомленню, або поведінку тварин, яка їм невластива;
4) перед переміщенням тварин з потужностей (об’єктів), де вони утримуються, отримати від державного ветеринарного інспектора дозвіл на їх переміщення;
5) охороняти здоров’я та благополуччя тварин шляхом:
а) забезпечення виконання ветеринарно-санітарних заходів, включаючи зоогігієнічні вимоги та умови, що мають забезпечуватися на потужностях для утримання тварин;
б) забезпечення тварин якісними та безпечними кормами і водою;
в) застосування профілактичних ветеринарно-санітарних заходів щодо здоров’я тварин;
г) своєчасного звернення за послугами лікаря ветеринарної медицини щодо встановлення діагнозу та лікування хворих тварин;
ґ) використання ветеринарних препаратів згідно з вказівками лікаря ветеринарної медицини;
д) недопущення жорстокого поводження з тваринами;
е) забезпечення належних транспортних засобів для переміщення тварин;
6) виконувати вимоги щодо ідентифікації тварин, що їм належать, у тому числі котів, собак та інших дрібних домашніх тварин, які ідентифікуються за допомогою мікрочипів;
7) доставляти тварин у визначене місце або забезпечувати належні умови за місцем утримання тварин для проведення ветеринарного огляду, діагностичних, профілактично-лікувальних обробок, включаючи дослідження і щеплення. У разі необхідності забезпечувати надійну фіксацію тварини при проведенні маніпуляцій, транспортування (доставки) відібраних зразків тканин, крові та інших матеріалів для діагностичних аналізів;
8) вести облік кожної продуктивної тварини стосовно придбання та застосування ветеринарних лікарських засобів, ветеринарних імунобіологічних засобів і лікувальних кормів та зберігати ці записи не менше трьох років;
9) сприяти державним ветеринарним інспекторам та офіційним ветеринарним лікарям у виконанні службових обов’язків;
10) на вимогу державних ветеринарних інспекторів або офіційного ветеринарного лікаря надавати зразки неїстівних продуктів тваринного походження для проведення відповідних досліджень.
6. Реєстрація домашніх тварин
6.1. Обов'язковій реєстрації підлягають домашні тварини (окрім декоративних папуг та акваріумних риб), що належать на правах власності або інших підставах фізичним або юридичним особам і перебувають на території Василівської сільської територіальної громади.
6.2. Перереєстрація домашніх тварин проводиться у разі зміни місця проживання чи реєстрації власника домашньої тварини або зміни власника тварини.
6.3. Реєстрація тварини здійснюється один раз і є дійсною на протязі всього життя тварини.
6.4. Особи, які проживають (зареєстровані) поза межами Василівської сільської територіальної громади, але перебувають на її території з домашньою твариною більше 30 діб, повинні зареєструвати тварину у встановленому порядку.
6.5. Реєстрація власниками домашніх собак на території Василівської сільської територіальної громади є обов’язковою з двомісячного віку.
6.6. Реєстрація та електронна ідентифікація домашніх тварин проводитися протягом десяти календарних днів з дня придбання (купівлі, отримання в дар тощо) тварини;
6.7. Реєстрація здійснюється уповноваженими на те працівниками організацій, підприємств, установ за місцем проживання (реєстрації) власника;
6.8. Електронна ідентифікація домашніх тварин проводиться лікарем ветеринарної медицини;
6.9. Уповноважені на те організації, підприємства, установи у п’ятиденний термін з моменту реєстрації видають власнику зареєстрованої тварини реєстраційне посвідчення і надають друковане видання цих Правил, а також ознайомлюють власника домашньої тварини з ветеринарно-санітарними вимогами до її утримання;
7. Профілактичні та протиепізоотичні заходи
7.1. У разі виникнення підозри на наявність у тварини захворювання власник повинен негайно ізолювати таку тварину і звернутися до ветеринарного лікаря. Тимчасова ізоляція тварин може проводитись у встановленому порядку, якщо тварина є небезпечною для оточуючих.
7.2. У випадку укусу або травмування собакою чи котом людини, власник або постраждала особа повинні негайно інформувати державні заклади охорони здоров'я і органи ветеринарної медицини.
7.3. Про кожний випадок укусу домашніх собак та котів дикими тваринами, бездоглядними чи безпритульними собаками або котами, а також при підозрі захворювання тварин на сказ власник повинен негайно повідомляти заклад ветеринарної медицини та ізолювати таких тварин.
8. Транспортування домашніх тварин
8.1. Транспортування домашніх тварин (дрібних звірів і птахів у клітках, а також собак у намордниках за наявності повідків та котів з пред'явленням відповідних документів на них про реєстрацію) у громадському транспорті дозволяється:
- при відсутності знаку заборони при вході;
- на задній площадці транспортного засобу;
- при наявності індивідуального номерного знаку (жетону);
- для собак дрібних порід та котів у спеціальних контейнерах, що забезпечують надійну ізоляцію тварини, а також безпечні для її здоров'я;
- за умов дотримання громадського порядку та чистоти в місцях загального користування і гарантії безпеки іншим особам чи тваринам.
8.2. Під час транспортування тварини особа, яка її супроводжує, повинна упереджувати порушення санітарно-гігієнічних умов.
8.3. Під час транспортування тварини особа, яка її супроводжує, несе відповідальність за її життя та здоров'я.
9. Умови продажу домашніх тварин
9.1. Продаж домашніх тварин повинен здійснюватися у спеціально відведених місцях, що відповідають ветеринарно-санітарним вимогам.
9.2. Місця для продажу тварин повинні бути обладнані таким чином, щоб тварину було видно, але при цьому до неї не було б фізичного доступу третіх осіб.
9.3. Забороняється продаж тварин у невизначених спеціально для цього місцях.
10. Дії, пов’язані з похованням або утилізацією трупів домашніх тварин
10.1. Власники загиблих домашніх тварини повинні у 2-денний термін письмово проінформувати про факт та причину смерті тварини. Письмове повідомлення направляється у ветеринарний заклад, який здійснив реєстрацію домашньої тварини.
10.2. Не дозволяється викидати трупи тварин в контейнери для збору сміття.
10.3. Відшкодування витрат, пов'язаних з транспортуванням трупів тварин, їх похованням або утилізацією проводиться за рахунок власника домашньої тварини.
11. Контроль за додержанням цих правил
11.1. Контроль за дотриманням вимог цих Правил та інших нормативно-правових актів у цій сфері з боку Василівської сільської територіальної громади здійснює спеціально створена комісія та уповноважені на те посадові особи, а також територіальні органи Держпродспоживслужби та ветеринарної медицини (представники інших організацій, установ тощо), які в межах своїх повноважень, у разі виявлення адміністративних правопорушень у сфері утримання тварин, складають приписи та протоколи з подальшим наданням їх на розгляд до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Василівської сільської територіальної громади;
11.2. Територіальні органи Держпродспоживслужби та ветеринарної медицини здійснюють контроль за додержанням юридичними та фізичними особами ветеринарно-санітарних вимог, забезпечують організацію реєстру та проведення протиепізоотичних заходів;
11.3. Суб’єкти господарювання, фізичні особи здійснюють громадський контроль за додержанням цих Правил власниками тварин, забезпечують утримання підвалів, горищ та інших технічних приміщень у будинках закритими або відповідно обладнаними для запобігання проникненню до них тварин.
12. Відповідальність за порушення правил
12.1. За порушення цих Правил, вимог нормативно-правових актів в даній сфері, санітарно-гігієнічних і ветеринарних норм та правил, порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою території населеного пункту, прав і законних інтересів інших фізичних і юридичних осіб а також створення загрози безпеці людей та інших тварин власники тварин (винні юридичні і фізичні особи) притягуються до адміністративної відповідальності у відповідності до Кодексу України про адміністративні правопорушення або до кримінальної відповідальності відповідно до Кримінального Кодексу України.
Додаток № 1
до Правил утримання домашніх, свійських
тварин та птиці на території Василівської
Василівської сільської територіальної громади
Перелік порід собак, яких визнано потенційно небезпечними
1. Аіді (вівчарка атласька)
2. Айну (собака айнський, хоккайдо)
3. Акбаш
4. Акіта-іну
5. Акіта американський (собака великий японський)
6. Бандог американський
7. Бергамаско (вівчарка бергамська)
8. Брохольмер датський
9. Був’є арденський
10. Був’є фланерський
11. Бульдог алапаський чистокровний (отто)
12. Бульдог американський
13. Бульдог мальорський (ка-де-бо, перо де пресо мальоркін)
14. Бульмастиф
15. Бультер’єр англійський
16. Бультер’єр англійський стафордширський
17. Бурбуль південноафриканський
18. Вівчар картський (вівчарка картська)
19. Вівчарка голландська
20. Вівчарка грецька
21. Вівчарка ештрельська (португальська горна)
22. Вівчарка кавказька (вовкодав кавказький)
23. Вівчарка середньоазіатська (алабай, вовкодав середньоазіатський)
24. Вівчарка східноєвропейська
25. Вівчарка французька (Босерон)
26. Вовкодав ірландський
27. Гампр
28. Доберман
29. Дог аргентинський (аргентинський мастиф)
30. Дог канарський
31. Кангал
32. Кане-корсо
33. Као де кастро лаборейро
34. Као де сера де астрела (португальський пастуший собака)
35. Марема (вівчарка маремо-абруцька)
36. Мастиф англійський
37. Мастиф бельгійський
8. Мастиф піренейський
39. Мастиф тибетський
40. Московська сторожова
41. Перо де преса канаріо (собака канарський)
42. Піт-бультер’єр американський
43. Рафейру дуалінтежу (собака португальський сторожовий)
44. Ріджбек родезійський
45. Ріджбек тайський
46. Ротвейлер
47. Собака вовчий італійський
48. Собака вовчий саарлоський (вольфхаунд)
49. Собака вовчий чеський
50. Тер’єр американський стафордширський
51. Тоза-іну (собака японський бійцівський)
52. Метиси всіх зазначених порід